TEMAT NA CZASIE Termin przesyłanie plików JPK zawierających elektroniczne kopie ksiąg prowadzonych na potrzeby podatków dochodowych zostanie przesunięty ze stycznia 2023 roku na lata 2024-2026 – wynika z udostępnionego przez Ministerstwo Finansów projektu zmian w przepisach Polskiego Ładu.
W ramach zmian podatkowych przewidzianych systemie obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., które wprowadził tzw. Polski Ład, podatnicy PIT oraz podatnicy CIT zostali zobowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych w formie elektronicznej i przesyłania ich do urzędu skarbowego. Wszystkie księgi i ewidencje podatkowe trzeba będzie przesyłać w formie ustrukturyzowanej. Obowiązek taki podatnicy mieli mieć od 1 stycznia 2023 roku. Teraz fiskus postanowił jednak terminy wejścia w życie tego obowiązku odroczyć.
24 marca 2022 rząd udostępnił do konsultacji społecznych obszerny projekt zmian w przepisach Polskiego Ładu. W ramach wynikających z tej nowelizacji zmian przewidzianych w systemie obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. zaproponowano modyfikację daty wejścia w życie nowych obowiązków związanych z przekazywaniem do fiskusa ksiąg podatkowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów pozwoli to podatnikom lepiej przygotować się do elektronizacji ewidencji księgowych. Proponuje się stopniowe dojście do docelowego modelu w trzech etapach. I tak nowe obowiązki zaczną realizować: od 2024 roku podatnicy CIT, których przychody za poprzedni rok podatkowy przekroczą kwotę 50 mln euro; od 2025 roku – podatnicy CIT (inni, niż wymienieni wcześniej) zobowiązani przesyłać ewidencje JPK_VAT oraz podatnicy PIT zobowiązani przesyłać ewidencje JPK_VAT; od 2026 roku – pozostali podatnicy PIT i CIT.
Odroczone przepisy przewidują, że podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą będą zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (księgi podatkowe), przy użyciu programów komputerowych. Będą mieli także obowiązek przesyłania ich w formie ustrukturyzowanej do urzędu skarbowego. Takie same obowiązki mają dotyczyć także podatników ryczałtu. W konsekwencji, co miesiąc, w terminie do 20. dnia następnego miesiąca będą przesyłane księgi w przypadku, gdy na podstawie ksiąg i ewidencji jest ustalany dochód, od którego są wpłacane miesięczne zaliczki. Kwartalnie, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego bezpośrednio po upływie kwartału, będą przesyłane księgi, w przypadku, gdy na podstawie ksiąg i ewidencji jest ustalany dochód, od którego są wpłacane kwartalne zaliczki. Po zakończeniu roku księgi będą przesyłane raz jeszcze, tym razem w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy. Dla podatników PIT jest to ostatni dzień kwietnia, dla podatników CIT, dla których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy – ostatni dzień marca (o ile terminy te nie ulegną przesunięciu, tak jak miało to miejsce w 2021 r. i ma miejsce w tym roku).
Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Dodatkowe pół roku na złożenie informacji przez spółki nieruchomościowe Dodatkowe pół roku na złożenie informacji przez spółki nieruchomościowe - BDO