Straż miejska będzie kontrolować, czy przedsiębiorca wydał paragon

TEMAT NA CZASIE  Straż miejska będzie mogła karać mandatami za niezaewidencjonowanie sprzedaży na kasie rejestrującej lub za niewydanie paragonu. Wpływy za tak wystawione mandaty zasilały będą gminne budżety. Takie zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego, która miałaby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

17 maja 2022 r. do konsultacji trafił projekt nowelizacji przepisów Kodeks karnego skarbowego. Zgodnie z tym projektem straż gminna (w gminach, w których jest burmistrz lub prezydent miasta jest to straż miejska) i Inspekcja Handlowa będą mogły na podstawie k.k.s. nakładać mandaty za nieewidencjonowanie obrotu, w szczególności sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu. Na podstawie nowelizacji staną się one bowiem niefinansowymi organami postępowania mandatowego. Mandaty będą mogły nakładać także za tzw. paserstwo wyrobami akcyzowymi nieoznaczonymi wymaganymi znakami akcyzy. Od ich decyzji można będzie się w tym zakresie odwoływać do właściwego miejscowo dyrektora izby skarbowej.

Szczegółowe zasady nakładania mandatów i sposób uiszczania, sposób ewidencjonowania grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, organy właściwe w sprawach rozliczania formularzy mandatu karnego oraz wzory formularzy mandatu karnego ma określić rozporządzenie Rady Ministrów, które ma uwzględnić potrzebę̨ szybkiej reakcji na fakt popełnienia wykroczenia skarbowego oraz potrzebę̨ ujednolicenia zasad nakładania przez funkcjonariuszy uprawnionych organów kary grzywny w drodze mandatu karnego, a także pouczenia osób karanych o ich prawach i obowiązkach.

Nowe przepisy przewidują, że strażnik miejski nakładając karę grzywny w drodze mandatu karnego, zobowiązany jest określić wykroczenie skarbowe zarzucane sprawcy oraz pouczyć go o warunkach dopuszczalności postępowania mandatowego, a zwłaszcza o skutkach prawnych braku zgody. W razie braku zgody na przyjęcie mandatu, strażnicy miejscy będą mogli w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów wykroczenia skarbowego przed utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, dokonać ich zabezpieczenia i niezwłocznie przekazać sprawę do dalszego prowadzenia właściwym finansowym organom postępowania przygotowawczego (czyli do organów KAS, którymi są od 2020 r. naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celno-skarbowych).

Co ciekawe, w przypadku, gdy karę grzywny nałoży upoważniony przedstawiciel niefinansowego organu postępowania mandatowego podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego, czyli strażnik straży gminnych, nałożona kara stanowić będzie dochód tej jednostki samorządu. Najwyraźniej ustawodawca zamierza w ten sposób zachęcić samorządy do wnikliwego patrzenia na ręce przedsiębiorcom zobligowanym do stosowania kas fiskalnych.

Przypomnijmy, że strażnicy straży gminnych w obowiązującym obecnie stanie prawnym są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego w zakresie wykroczeń dotyczących obrotu gospodarczego, np. za wykroczenie polegające na wykonywaniu działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia.

Przy okazji nowelizacji ujawniono, że w 2020 r. nałożono 2789 mandatów za nieewidencjonowanie sprzedaży na kasach rejestrujących czy też za niewystawianie paragonów za dokonaną transakcję. Już rok później było to 10 474 mandaty.

Nowe przepisy mają wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: W 2023 roku płaca minimalna będzie podwyższana dwa razy https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/w-2023-roku-placa-minimalna-bedzie-podwyzszana-dwa-razy