TEMAT NA CZASIE W przypadku Metody Podziału Zysku (MPZ) strony transakcji kontrolowanej uwzględniają przychody i koszty związane z analizowaną transakcją i wnoszonym wkładem. Dane w różnych walutach powinny zostać przeliczone na jedną walutę. W takim przypadku standardy rachunkowości mogą mieć istotny wpływ na ustalenie zysku podlegającego podziałowi.
Metoda Podziału Zysku (MPZ) jest jedną z pięciu metod, których zastosowanie należy rozważyć w pierwszej kolejności przy weryfikacji cen transferowych. Polega ona na określeniu łącznego zysku (tj. różnicy pomiędzy łącznymi przychodami i łącznymi kosztami) lub łącznej straty (jeśli koszty związane z transakcją przekraczają związaną z nimi sumę przychodów) wypracowanego przez podmioty powiązane w ramach transakcji kontrolowanej oraz zastosowaniu podziału tego zysku (lub straty) w takiej proporcji w jakiej dokonałyby tego podziału podmioty niezależne, uwzględniając przy tym pełnione funkcje, ponoszone ryzyka i angażowane aktywa.
MPZ może mieć zastosowanie w odniesieniu do transakcji kontrolowanej lub kilku wzajemnie ze sobą skorelowanych transakcji kontrolowanych.
Przy kalkulacji łącznego zysku osiągniętego w ramach transakcji kontrolowanej, strony uwzględniają odpowiednie przychody i koszty związane z transakcją kontrolowaną. Konieczne jest dokładne wyodrębnienie transakcji podlegającej MPZ i na tej podstawie określenie przychodów i kosztów dla każdej ze stron.
Strony transakcji uwzględniają przychody i koszty związane z analizowaną transakcją i wnoszonym wkładem. Dane w różnych walutach powinny zostać przeliczone na jedną walutę. Standardy rachunkowości mogą mieć istotny wpływ na ustalenie zysku podlegającego podziałowi. Standardy rachunkowości powinny zostać wybrane przed zastosowaniem MPZ i być stosowane konsekwentnie przez cały okres trwania transakcji kontrolowanej (umowy/współpracy).
Dokładne określenie faktycznej transakcji będzie istotne dla uznania czy MPZ będzie mieć w praktyce zastosowanie. Analiza powinna wziąć pod uwagę komercyjne i finansowe relacje pomiędzy podmiotami powiązanymi z uwzględnieniem analizy zaangażowania poszczególnych stron transakcji. Oznacza to, że dokładne określenie faktycznej transakcji wymaga dwustronnej analizy (lub wielostronnej analizy kontrybucji więcej niż dwóch stron, jeśli jest to niezbędne) bez względu na to, która metoda ostatecznie zostanie uznana za najbardziej odpowiednią.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Trzeba uwzględniać dane z tego samego okresu https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/trzeba-uwzgledniac-dane-z-tego-samego-okresu