TEMAT NA CZASIE Obecnie obowiązuje nowe rozporządzanie ministra finansów w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, które przyniosło wiele zmian w tym obszarze. Ma ono zastosowanie do transakcji rozpoczynających się po 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że trzeba je stosować do raportowania cen transferowych za 2022 r. w 2023 r.
Po zmianach w przepisach o cenach transferowych, które nastąpiły 1 stycznia 2023 roku nie ma już konieczności składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych i rynkowym charakterze stosowanych cen. Oświadczenie to stało się integralną częścią informacji TPR. Tym samym już samo przekazanie do organu podatkowego tej informacji jest równoznaczne ze złożeniem tego oświadczenia. To jednak nie jedyna zmiana, jaką nowe przepisy wprowadziły w informacji TPR, o czym szybko przekonuje lektura rozporządzenia ministra finansów odnoszącego się do formularza TPR-C. Zmienił się przede wszystkim adresat informacji. Nie jest nim już Szef KAS, ale właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego.
Warto zwrócić też uwagę, że zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia obowiązkowe jest uwzględnienie w TPR-C transakcji objętych uprzednim porozumieniem cenowym (tzw. APA czyli Advanced Pricing Agreements). Dotychczas nie było to konieczne. Przypomnijmy, że uprzednie porozumienie cenowe (APA) do decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (o ile nie odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu).
Zmiany nie dotyczą jednak tylko APA. Mimo braku obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych, transakcje objęte porozumieniem inwestycyjnym lub podatkowym również powinny być wskazane w TPR-C. Porozumienie inwestycyjne jest umową zawieraną między inwestorem a ministrem finansów w zakresie skutków podatkowych inwestycji. Ma gwarantować inwestorowi pewność wykładni przepisów prawa podatkowego, jak i zapewniać jednolitą i spójną wykładnię przepisów podatkowych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zawrzeć z podatnikiem będącym stroną umowy o współdziałanie, w formie pisemnej, porozumienie podatkowe w zakresie objętym tą umową w sprawie m.in. ustalania cen transferowych.
Nowe przepisy zobowiązały także podatników do wskazania w TPR-C, czy posiadają status mikro albo małego przedsiębiorcy. W takim przypadku, zakres informacji do uzupełnienia w informacji jest bardzo ograniczony, nie ma bowiem obowiązku wskazania szczegółów dotyczących weryfikacji cen transferowych. Przypomnijmy, że co do zasady status małego podatnika CIT przysługuje w 2023 r. podatnikowi, u którego wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekroczyła w roku podatkowym 2022 wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 milionów euro.
Zmiany dotyczą także kilku innych kwestii. W tym m.in. restrukturyzacji, wskaźnika udziału kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w ogólnej kwocie kosztów działalności operacyjnej, korekty porównywalności, wprowadzenia odrębnej sekcji dotyczącej refaktur, czy też wykazywania wartości transakcji z podziałem na kraje.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wynagrodzenie domu maklerskiego to część wartości transakcji kontrolowanej Wynagrodzenie domu maklerskiego to część wartości transakcji kontrolowanej - BDO