Rzeczywisty odbiorca należności bez dokumentacji TP

TEMAT NA CZASIE  Spółka świadcząca usługi na rzecz niepowiązanego kontrahenta, którego rzeczywistym beneficjentem jest tzw. podmiot rajowy, nie jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji cen transferowych, skoro to ona jest rzeczywistym właścicielem należności wypłacanych jej przez kontrahenta.

W interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.237.2022.1.AW) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że skoro rzeczywisty właściciel należności – jako podmiot świadczący usługi ma siedzibę w Polsce, to przedmiotem regulacji dotyczących dokumentacji cen transferowych nie będą objęte transakcje, w których spółka jest dostawcą usług, otrzymującym za nie wynagrodzenie, gdyż mogą być one zastosowane jedynie do odbiorcy należności. W konsekwencji, spółka świadcząca usługi na rzecz niepowiązanego kontrahenta, którego rzeczywistym beneficjentem jest tzw. podmiot rajowy, nie jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji cen transferowych, skoro to ona jest rzeczywistym właścicielem należności wypłacanych jej przez kontrahenta.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych są zobowiązani podatnicy dokonujący transakcji, w których rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym o wartości przekraczającej 500 tys. zł za rok podatkowy. Jednocześnie, na potrzeby stosowania przepisów domniemywa się, że rzeczywisty właściciel jest tzw. podmiotem rajowym, jeżeli druga strona transakcji dokonuje w roku podatkowym rozliczeń z podmiotem mającym siedzibę lub zarząd w raju podatkowym.

W interpretacji podkreślono że rzeczywistym właścicielem należności w transakcji może być jedynie ich odbiorca (sprzedający), a zgodnie z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym, odbiorcą w transakcji była sama spółka. Weryfikacji pod kątem powstania obowiązku dokumentacyjnego podlegają transakcje zakupowe z perspektywy podatnika, czyli takie, w których nabywa on towary lub usługi związane z transferem należności do drugiej strony transakcji. To oznacza, że co do zasady nie podlegają weryfikacji na gruncie dokumentowania tzw. pośrednich transakcji rajowych transakcje, w ramach których to podatnik sprzedaje towar lub świadczy usługę na rzecz drugiej strony transakcji, gdyż są one związane z uregulowaniem należności na rzecz podatnika.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Zmiany w kapitale zapasowym bez dokumentacji cen transferowych Zmiany w kapitale zapasowym bez dokumentacji cen transferowych - BDO