BDO W MEDIACH Podatnik niemający siedziby w państwie członkowskim zwrotu traci do niego prawo, jeśli nie dostarczy w wyznaczonym terminie, bez uzasadnienia, odpowiednich informacji w celu wykazania swoich uprawnień - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 9 września 2021 r. w sprawie C‑294/20 (GE Auto Service Leasing GmbH), który opisuje Rzeczpospolita.
Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu, komentując orzeczenie na lamach gazety zwraca uwagę, że jest on ważny również dla polskich podatników VAT wnioskujących o zwrot VAT w innych krajach Unii. Procedura ta umożliwia odzyskanie VAT zapłaconego za granicą od wydatków takich jak np. paliwo, w przypadku, gdy podatnik nie ma możliwości jego odliczenia poprzez składaną w tym kraju deklarację VAT.
Od 1 stycznia 2010 r. dyrektywa 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. uchyliła VIII Dyrektywę oraz ma zastosowanie do wniosków o zwrot składanych po 31 grudnia 2009 r. Obecna dyrektywa w sprawie zwrotu VAT również nakłada na podatników określone wymogi warunkujące zwrot VAT.
W celu otrzymania zwrotu VAT w państwie członkowskim zwrotu podatnik niemający siedziby w państwie członkowskim zwrotu kieruje do tego państwa członkowskiego elektroniczny wniosek o zwrot i przedkłada go państwu członkowskiemu, w którym ma siedzibę. Gdy podstawa opodatkowania podana na fakturze lub dokumencie importowym wynosi 1000 euro lub więcej lub równowartość tej kwoty w walucie krajowej, państwo członkowskie zwrotu może wymagać, aby wraz z wnioskiem o zwrot wnioskodawca przedłożył drogą elektroniczną kopię faktury lub dokumentu importowego. W przypadku gdy faktura dotyczy paliwa, próg wynosi 250 euro lub równowartość tej kwoty.
Ponadto, państwo członkowskie zwrotu może zażądać dostarczenia dodatkowych informacji, w tym przedstawienia oryginału lub kopii stosownej faktury lub dokumentu importowego, w razie uzasadnionych wątpliwości co do ważności lub rzetelności konkretnego wniosku.
Składając wniosek należy się więc upewnić, że zostały do niego załączone wszystkie wymagane przez dany kraj dokumenty. Trzeba też być przygotowanym na to, że państwo członkowskie zwrotu może zażądać przedstawienia faktur bądź dodatkowych informacji. Dostarczenie ich po terminie skutkować może brakiem możliwości odzyskania zapłaconego VAT.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 14 lutego 2022 r., str. D7