Nowe stopy procentowe i marże dla bezpiecznych przystani

TEMAT NA CZASIE  Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowe obwieszczenie o rodzaju bazowej stopy procentowej i wysokości marży, potrzebne do wyznaczenia oprocentowania transakcji pożyczki, kredytu lub emisji obligacji zawieranych między podmiotami powiązanymi, uprawniającego do skorzystania z uproszczenia typu safe harbour (tzw. bezpieczna przystań).

W Monitorze Polskim (z 2022 r. poz. 1260) opublikowano obwieszczenie ministra finansów z 20 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Obwieszczenie to weszło w życie 1 stycznia 2023 r.

W obwieszczeniu ogłasza się co roku rodzaj bazowej stopy procentowej i wysokość marży, potrzebne do wyznaczenia oprocentowania transakcji pożyczki, kredytu lub emisji obligacji zawieranych między podmiotami powiązanymi, uprawniającego (jako jeden z warunków) do skorzystania z uproszczenia typu safe harbour (tzw. bezpieczna przystań) dla potrzeb cen transferowych.

W Polsce regulacje w zakresie safe harbour obowiązują od 1 stycznia 2019 roku dla: usług o niskiej wartości dodanej oraz niektórych transakcji finansowych (pożyczek). Co istotne, zawarte w przepisach uproszczenia nie są obowiązkowe, co oznacza, że podatnik może je zastosować, ale nie ma takiego obowiązku.

Obwieszczenie wskazuje rodzaj bazowej stopy procentowej dla umów pożyczki, kredytu i emisji obligacji w następujących walutach: złoty, dolar amerykański, euro, funt brytyjski i frank szwajcarski.

Początkowo w odniesieniu do złotego wskazano stopę WIBOR, do euro – EURIBOR, do franka szwajcarskiego - SARON, dla dolara amerykańskiego – SOFR, dla funta brytyjskiego - SONIA. W tym roku dla złotego przewidziano także możliwość stosowania WIRON.

Dla pożyczek (kredytów i emisji obligacji), udzielonych w dolarach amerykańskich albo funtach brytyjskich przed dniem 1 stycznia 2022 r., dopuszczono kontynuację stosowania bazowej stopy procentowej opartej o wycofywane z rynku finansowego wskaźniki LIBOR USD 3M i LIBOR GBP 3M, w celu uporządkowanego wygaszania (aneksowania) tych umów. Docelowo, dla transakcji w dolarach amerykańskich albo funtach brytyjskich objętych regulacją safe harbour, będą mieć zastosowanie bazowe stopy procentowe oparte wyłącznie na nowych wskaźnikach referencyjnych, odpowiednio: SOFR i SONIA.

Rodzaj bazowej stopy procentowej i wysokość marży ogłoszone w opublikowanym obwieszczeniu obowiązują od dnia 1 stycznia 2023 r.

Obwieszczenie wskazuje również wysokość marży dla umów pożyczki, kredytu i emisji obligacji. Obwieszczenie wskazuje również marżę, w przypadku, gdy bazowa stopa procentowa wynikająca z obwieszczenia przyjmuje wartość mniejszą od zera.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, rodzaje bazowej stopy procentowej i wysokość marży podane w obwieszczeniu nie powinny stanowić tzw. benchmarku dla potrzeb analizy cen transferowych. W przypadku nieskorzystania przez podatnika z uproszczenia typu safe harbour będą miały zastosowanie ogólne zasady weryfikacji wysokości oprocentowania, zgodnie z zasadą ceny rynkowej (trzeba odnosić się do stóp procentowych i marży stosowanej na rynku).

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Bez udostępnienia kapitału nie ma obowiązków dokumentacyjnych Bez udostępnienia kapitału nie ma obowiązków dokumentacyjnych - BDO