Nie ma podstaw do różnicowania sytuacji

BDO W MEDIACH  Skoro papier wartościowy zawiera zobowiązanie emitenta do zapłaty posiadaczowi jego wartości nominalnej wraz z oprocentowaniem, to wydatek na jego nabycie obejmuje także tę część płatności, która dotyczy kuponu odsetkowego. Dlatego stanowi koszt dopiero w momencie zbycia lub wykupu – opisuje wyrok WSA w Warszawie Rzeczpospolita.

Rafał Krysa, Starszy Manager w Dziale Doradztwo Podatkowego BDO, biuro w Krakowie został poproszony o komentarz do tego orzeczenia. Podkreślił, że komentowany wyrok dotyczy niezmiernie ciekawej kwestii. Otóż czy część ceny nabycia papieru wartościowego odzwierciedlająca wartościowo ekspektatywę otrzymania naliczonych już odsetek, roszczenie, o wypłatę których powstanie dopiero w momencie realizacji (odcięcia) poszczególnych kuponów odsetkowych, powinna zostać potraktowana jako element wydatku na nabycie takiego papieru wartościowego, czy może jednak powinien zostać potraktowany jako niezależny wydatek na nabycie roszczenia o wypłatę (części) odsetek w przyszłości.

WSA w Warszawie – po ponownym rozpoznaniu sprawy w wyniku uchylenia jego wcześniejszego wyroku przez NSA – dokonał właściwej oceny charakteru różnicy pomiędzy ceną „brudną”, a „czystą”, uznając ją jedynie za element wydatku na nabycie papieru wartościowego, mogącego stanowić koszt podatkowy dopiero w momencie zbycia takiego papieru lub przedstawienia go do realizacji przez emitenta.

Za poprawnością takiego wniosku przemawia przede wszystkim okoliczność, iż – przynajmniej na moment nabycia papieru wartościowego – ekspektatywa otrzymania w przyszłości naliczonej już części odsetkowej jest jedynie prawem związanym z takim papierem. I nie będzie w tym zakresie miało znaczenia, czy w przyszłości odcięcie kuponu odsetkowego doprowadzi do powstania nowego papieru wartościowego, mogącego być przedmiotem niezależnego obrotu. Na moment nabycie część ceny z tytułu przyszłego roszczenia o wypłatę odsetek naliczonych do dnia jego nabycia będzie nadal stanowić wydatek na nabycie całego papieru wartościowego, inkorporującego na ten moment taką ekspektatywę.

W tym zakresie nie można zgodzić się z twierdzeniami skarżącej w komentowanej sprawie, że jeśli „(…)"część odsetkowa" jest integralną częścią nabytego papieru wartościowego, to wydatek na nabycie części odsetkowej jest wydatkiem na nabycie papieru wartościowego (…). Oznacza to, iż wydatek na nabycie kuponu trzeba odpowiednio alokować do przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego kasowo kuponu”. W takiej sytuacji nie można jednak mówić o wydatku na nabycie takiego przyszłego prawa – niezależnie czy stanowić będzie odrębny papier wartościowy – ale jedynie o elemencie wydatku na nabycie istniejącego już papieru wartościowego, inkorporującego w sobie jedynie ekspektatywę takich przyszłych praw i roszczeń.

W tym świetle komentowany wyrok WSA w Warszawie zasługuje na pełną aprobatę.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 28 grudnia 2022 r., str. H7