Można odzyskać VAT sprzed ponad 5 lat

BDO W MEDIACH  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej już nie odmawia prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracjach za okresy powyżej 5-ciu lat wstecz i przenoszonej na kolejne okresy rozliczeniowe – pisze na łamach Rzeczpospolitej Rafał Krysa, radca prawny, doradca podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Krakowie.

Tak wynika wprost z interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora KIS 24 lutego 2022 r. (0114-KDIP4-2.4012.93.2022.1.MC) w sprawie, w której występowałem jako pełnomocnik.

Stan faktyczny

Przedmiotem wniosku podatnika była sytuacja, w której – działając jako czynny podatnik VAT – wykazał on nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w deklaracjach złożonych za okresy powyżej pięciu lat wstecz i przenoszonych sukcesywnie na kolejne okresy rozliczeniowe, aż o chwili obecnej.

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy upływ pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku w stosunku do okresów rozliczeniowych, w których powstała nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, wykazywana przez podatnika kolejno w składanych przez niego deklaracjach i przenoszona do rozliczenia na kolejne następne okresy rozliczeniowe od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego oraz później do dnia złożenia w bieżącej deklaracji podatkowej wniosku o zwrot tej nadwyżki, nie pozbawia podatnika prawa do uzyskania zwrotu tej nadwyżki na jego rachunek bankowy.

Jego zdaniem upływ pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku w stosunku do okresów rozliczeniowych, w których powstała nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, nie pozbawia go prawa do skutecznego wystąpienia o zwrot wykazanej w takich okolicznościach nadwyżki.

Podatnik podkreślił uzasadniając swe zdanie w sprawie, że jedynie realizując prawo do wnioskowania o zwrot wykazanej nadwyżki VAT naliczonego nad należnym podatnik nie jest ograniczony żadnym ustawowym terminem, a odmowa zwrotu takiej nadwyżki wykazanej pow. 5-ciu lat wstecz byłaby zaprzeczeniem zasady neutralności VAT.

Stanowisko organu podatkowego

Uznając stanowisko podatnika za prawidłowe, dyrektor KIS podkreślił, iż w rozliczeniu za bieżący okres rozliczeniowy nie mamy do czynienia z nadwyżką VAT naliczonego nad należnym za okres rozliczeniowy sprzed pięciu lat, tylko z kwotą nadwyżki wynikającą z poprzedniej deklaracji VAT. Na kwotę podatku naliczonego w danym miesiącu składa się bowiem kwota bieżącego VAT naliczonego (wynikająca z bieżących faktur dokumentujących nabycie towarów i usług) oraz kwota nadwyżki z poprzedniej deklaracji.

Więcej można przeczytać w Rzeczpospolitej z 8 czerwca 2022 r., str. H4