Można odzyskać cześć zapłaconego podatku od nieruchomości

TEMAT NA CZASIE  Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stropu – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Daje to podstawę do ponownego przeliczenia powierzchni nieruchomości z uwzględnieniem interpretacji przyjętej w wyroku oraz do wystąpienia o zwrot ewentualnej nadpłaty.

W przepisach o podatku od nieruchomości obowiązuje zasada, że w przypadku budynków lub ich części, podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa. W przepisach wprowadzona została także definicja, która tłumaczy, co należy rozumieć przez „powierzchnię użytkową”. Z definicji tej wynika, że chodzi w tym przypadku o powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Jednocześnie w ramach definicji podstawy opodatkowania wskazano, że do kondygnacji należy zakwalifikować również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Z kolei powierzchnię pomieszczeń lub ich części, a także części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %. Z kolei gdy wysokość ta jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się. Tym samym w celu zastosowania procentowego zaliczenia do powierzchni użytkowej budynku dla powierzchni pomieszczeń lub ich części, a także części kondygnacji kluczowe znaczenie ma odniesienie się do wyrażenia wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m.

W upublicznionym niedawno uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 24 maja 2022 r. (sygn. akt III FSK 590/21), sąd ten stwierdził, że przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stropu. Tym samym sąd nie zgodził się na taki sposób rozumienia pojęcia kondygnacji prezentowany przez fiskusa, gdzie należy brać pod uwagę odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, co powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami konstrukcyjnymi i pomiędzy nimi. Prostą konsekwencją orzeczenia NSA jest bardziej korzystny dla podatników sposób liczenia powierzchni, od której naliczany jest podatek od nieruchomości. To zaś daje podstawę do ponownego przeliczenia powierzchni nieruchomości z uwzględnieniem interpretacji przyjętej w wyroku NSA. W przypadku zaś ustalenia, że tak wyliczona powierzchnia jest niższa od wcześniej deklarowanej, podstawę do wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości.

Co warto zauważyć, interpretacja NSA może mieć też wpływ na sposób projektowania takich pomieszczeń jak garaże podziemne, czy strychy w przyszłości, tak aby uwzględnić możliwości optymalizacyjne jakie orzeczenie stworzyło w obszarze opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Rząd poprawia przepisy o CIT i przedłuża tarczę antyinflacyjną Rząd poprawia przepisy o CIT i przedłuża tarczę antyinflacyjną - BDO