Ministerstwo Finansów planuje kolejne zmiany w VAT

TEMAT NA CZASIE  Podniesienie limitu sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro, zmiany w zakresie fakturowania i stosowania proporcji odliczania VAT, a także likwidacja opłaty za wydanie WIS oraz rozszerzenie zwolnień – przewiduje kolejna nowelizacja ustawy o VAT przygotowana przez resort finansów.

Ministerstwo Finansów planuje kolejne zmiany w ustawie o VAT (projekt UD411, którego założenia opublikowano 11 lipca 2022 r.). Nowe przepisy mają wprowadzić m.in. podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro (obecnie jest to 1,2 mln euro), co – jak argumentuje resort finansów – wpłynie na zwiększenie liczby podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych w VAT. Warto zauważyć, że już dziś limit na poziomie 2 mln euro obowiązuje w podatkach dochodowych.

Niezależnie od tego nowelizacja miałaby wprowadzić uproszczenia w zakresie ustalania proporcji odliczenia VAT i korekty odliczonego podatku, w tym m.in. zwiększenie kwoty pozwalającej na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100%, w sytuacji gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98%. Nastąpić ma też wprowadzenie opcji rezygnacji z dokonania korekty, jeżeli różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punków procentowych.

Nastąpi także rezygnacja z formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu oraz rozszerzenie zwolnienia z VAT usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi na fundusze inwestycyjne z siedzibą w innych państwach członkowskich UE.

Resort finansów planuje ponadto doprecyzowanie zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej.

Nowelizacja przewiduje także rozszerzenie możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na kolejne podatki oraz opłaty, tj. podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, opłatę od środków spożywczych (tzw. podatek cukrowy), zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji (tzw. podatek od produkcji okrętowej), opłatę od „małpek” oraz podatek tonażowy oraz umożliwienie przekazywania środków z rachunku VAT na rachunek VAT przedstawiciela grupy VAT celem zapłaty do urzędu skarbowego należnych podatków.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMYO O: Rząd planuje zmiany w podatku u źródła (WHT) Rząd planuje zmiany w podatku u źródła (WHT) - BDO