TEMAT NA CZASIE W przypadku, w którym podatnik posiada aktualną analizę porównawczą, jednak nie obejmującą okresu, w którym występują czynniki kryzysowe, podatnik powinien dokonać weryfikacji tej analizy pod kątem zastosowanych w niej kryteriów porównywalności.
Na grudniowym posiedzeniu Forum Cen Transferowych, zaprezentowana została rekomendacja Forum Cen Transferowych dotycząca wpływu czynników kryzysowych na ceny transferowe - kontynuacja prac dotyczących rekomendacji w zakresie wpływu pandemii COVID-19 z rozszerzeniem na obecną sytuację gospodarczą i geopolityczną.
Nowa rekomendacja stanowi kontynuację i uzupełnienie wcześniejszych rekomendacji w zakresie wpływu pandemii Covid-19 na ceny transferowe dla polskich podatników. Stąd, jak podkreślono w czasie forum, obydwie rekomendacje powinny być czytane łącznie.
W rekomendacji podkreślono, że wpływ czynników kryzysowych na ceny transferowe może być różny w zależności np. od regionu, kraju, branży, okresu oddziaływania danego czynnika kryzysowego. Należy również zaznaczyć, że wpływ ten może mieć różny charakter w ramach różnych stanów faktycznych, tj. czynniki kryzysowe mogą dla części podmiotów powodować negatywne skutki, które będą znajdować swoje odzwierciedlenie w obniżonej rentowności działalności operacyjnej lub gospodarczej, natomiast dla innych będą stanowić okazję rynkową do poprawienia sytuacji gospodarczej i zwiększonego rozwoju. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest, aby zasady stosowania cen transferowych były zawsze zgodne z zasadą ceny rynkowej, której stosowanie w żaden sposób nie jest i nie powinno być ograniczane pod wpływem występowania czynników kryzysowych.
Podkreślono też, że wiele kryteriów, które dotychczas były przyjmowane jako powszechnie obowiązująca praktyka, w sytuacji kryzysowej może stracić na ważności. Jednocześnie konieczne jest rozważenie zastosowania wielu nowych kryteriów, tak aby odzwierciedlić skomplikowaną sytuację danej branży dotkniętej kryzysem. Sytuacja ta jest spowodowana znacznie większym zróżnicowaniem kondycji poszczególnych branż, a także rozwarstwieniem się sytuacji w ramach tej samej branży. Zatem rynki, branże, czy nawet podmioty, które dotychczas można było racjonalnie uznać za porównywalne, w sytuacji występowania czynników kryzysowych mogą wymagać odrębnego traktowania i/lub eliminacji z prób obserwacji porównywalnych. Zastosowanie odrębnego traktowania i/lub eliminacji dotychczasowych obserwacji wymagają uzasadnienia, w celu zapewnienia obiektywnego podejścia do traktowania próby w przypadku, gdy wystąpiły czynniki kryzysowe mające wpływ na ceny transferowe. W konsekwencji, w przypadku, w którym podatnik posiada aktualną analizę porównawczą, jednak nie obejmującą okresu, w którym występują czynniki kryzysowe, podatnik powinien dokonać weryfikacji tej analizy pod kątem zastosowanych w niej kryteriów porównywalności.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Trwają prace nad rekomendacją dotyczącą HTVI https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/trwaja-prace-nad-rekomendacja-dotyczaca-htvi