TEMAT NA CZASIE Stosowanie korekt porównywalności uzasadnione jest tylko w przypadku, gdy prowadzi do uzyskania wyższego stopnia porównywalności danych porównawczych. W każdym innym przypadku należy rozważyć albo dokonanie ponownego doboru próby albo zastosowanie innej metody weryfikacji ceny transferowej.
Jednym z kluczowych zagadnień związanych z przygotowaniem dokumentacji cen transferowych jest porównywalność danych zewnętrznych i wewnętrznych niezbędnych w analizie porównawczej (benchmarkingowej). Co jednak w sytuacji, gdy nie uda się znaleźć dwóch transakcji na tyle do siebie podobnych, by występujące między nimi różnice nie wpływały na poziom ustalonych cen transferowych?
Otóż jak wynika z objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów, w przypadku występowania różnic pomiędzy porównywanymi transakcjami, jeżeli różnice są możliwe do skwantyfikowania, podatnik może dokonać odpowiednich („racjonalnie dokładnych”) korekt porównywalności. Stosowanie korekt porównywalności uzasadnione jest tylko w przypadku, gdy prowadzi do uzyskania wyższego stopnia porównywalności danych porównawczych. Nie należy natomiast dokonywać korekt na kryteriach porównywalności, które nie mają wpływu na wysokość ceny transferowej lub ich wpływ jest nieznaczny. W sytuacji zaś, gdy dokonanie racjonalnych korekt eliminujących różnice w porównywalności nie jest możliwe (np. inny poziom rynku dla transakcji kontrolowanej i niekontrolowanej, różnice w cechach charakterystycznych dóbr lub usług takie jak jakość itd.) lub gdy korekta nie zwiększa wiarygodności wyników, należy rozważyć albo dokonanie ponownego doboru próby albo zastosowanie innej metody weryfikacji ceny transferowej.
Oznacza to, że korekta porównywalności może być dokonana dopiero na końcu prowadzonych analiz, a zatem po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych do analizy danych oraz przygotowaniu w oparciu o nie analizy porównawczej, zgodnie z wybraną metodą ich weryfikacji.
Jak wynika ze wspomnianych objaśnień podatkowych (objaśnienia nr 3) konieczność zastosowania korekty porównywalności najczęściej dotyczyła będzie przypadków, w których zastosowano metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej (PCN).
Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej (metoda PCN albo MPCN) polega na porównaniu ceny przedmiotu transakcji kontrolowanej z ceną stosowaną w porównywalnych transakcjach przez podmioty niepowiązane. Na podstawie takiego porównania określana jest wartość przedmiotu transakcji kontrolowanej zgodna z zasadą ceny rynkowej (ang. arm’s length principle, czyli ALP). Jak podkreśliło w objaśnieniach Ministerstwo Finansów metoda PCN jest najbardziej bezpośrednią̨ metodą weryfikacji cen transferowych, ponieważ odwołuje się do ceny przedmiotu transakcji. Dla jej zastosowania kluczowy jest wysoki stopień porównywalności analizowanych (porównywanych) transakcji.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Porozumienia o podziale kosztów trzeba oprzeć na cenach rynkowych https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/porozumienia-o-podziale-kosztow-trzeba-oprzec-na-cenach-rynkowych