Jak rozliczyć VAT od eksportu towarów

BDO W MEDIACH Warunkiem zastosowania stawki podatku 0 proc. dla dokonanego eksportu towarów, jest posiadanie przez podatnika przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej – piszą w Rzeczpospolitej Emilia Wolnowska doradca podatkowy, Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu i Katarzyna Wojdanowicz aplikant radcowski, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.

Podstawowym dokumentem, którym zwykle posługują się podatnicy, jest komunikat IE-599, stanowiący potwierdzenie wyprowadzenia towaru z UE. Należy pamiętać, że przy eksporcie istotne jest to, gdzie zaczyna się transport towarów (w jakim kraju), a nie to, gdzie jest dokonywana odprawa celna.

Dopuszczalne dokumenty

Katalog dopuszczalnych dokumentów, które mogą stanowić potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium Unii Europejskiej, zawarty jest w artykule 41 ust. 6a ustawy o VAT. Organy podatkowe oraz sądy administracyjne w swoich najnowszych interpretacjach i wyrokach skłaniają się ku uznaniu wspomnianego wyżej katalogu za otwarty.

Podatnicy w licznych wnioskach o interpretacje indywidualne zadają organom pytania o możliwość stosowania stawki 0 proc. mimo braku komunikatu IE-599, a na podstawie innych dokumentów, które, w ich ocenie, potwierdzają wywóz towarów. Na przykład, w interpretacji z 25 sierpnia 2021 r., (0114-KDIP1-2.4012.349.2021.1.RM), organ przyznał podatnikowi rację, że może on zastosować stawkę 0 proc. VAT dla dokonanego eksportu towarów m.in. na podstawie dokumentu z aplikacji firmy kurierskiej do tzw. e-monitoringu, który również nie pochodzi od administracji celnej, nie potwierdza zamknięcia procedury wywozu ani nie jest wymieniony w art. 41 ust. 6a ustawy o VAT.

Jeżeli podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, wykazuje eksport w deklaracji za ten okres.

Niejednokrotnie zdarza się jednak, że podatnicy otrzymują dokumenty z opóźnieniem, tj. po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym został dokonany eksport.

Kiedy dokumentów brak

Jeżeli podatnik nie otrzyma dokumentów w wyżej wskazanym terminie, zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT, nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres rozliczeniowy, ale dopiero w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 proc., pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. Przy eksporcie bezpośrednim przepis ten można zastosować jedynie w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (IE-529), co wynika z art. 41 ust. 8 ustawy o VAT.

Jeżeli podatnik nie otrzyma dokumentów potwierdzających wywóz również w kolejnym okresie, zastosowanie znajdą stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Co w takiej sytuacji powinien zrobić podatnik?

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 5 października 2022 r., str. H3