BDO W MEDIACH Amortyzacja własnych budynków mieszkalnych jest zakazana. Fiskus twierdzi, że dotyczy to też nakładów na obcą nieruchomość. Nie zaliczymy ich do kosztów – pisze Rzeczpospolita.
Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu poproszona o komentarz zwróciła uwagę, że zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 1, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania: przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".
Zgodnie z art. 16c pkt 2a amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Co do zasady, w mojej ocenie, amortyzacji środka trwałego w postaci inwestycji w obcych środkach trwałych dokonuje się na takich samych zasadach jak właściciel środka trwałego.
Przepis, który dotyczy amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych bezpośrednio odwołuje się do nowo dodanego przepisu, który wyłącza z amortyzacji niektóre kategorie środków trwałych (w tym budynki oraz lokale mieszkalne).
Podsumowując, wykładnia Dyrektora KIS może znajdować swoje potwierdzenie zarówno w treści przepisów (bezpośrednie odwołanie do art. 16c pkt 2a ustawy o CIT) jak również przy zastosowaniu wykładni funkcjonalnej i systemowej.
Jakkolwiek niewątpliwie wykładnia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ogranicza prawo dzierżawców i najemców do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obce środki trwałe w postaci budynków i lokali mieszkalnych, to nie można wykluczyć, że przychylą się do niej również sądy administracyjne.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 8 czerwca 2022 r., str. A13