Informację ORD-U nadal trzeba złożyć do 31 marca

TEMAT NA CZASIE  Mimo przedłużenia terminów rozliczenia rocznego podatników CIT, termin złożenia informacji ORD-U pozostał niezmieniony.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji m.in. o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego (ORD-U).

Na początku roku, Polski Ład zwolnił z tego obowiązku podatników, którzy sporządzają dokumentację cen transferowych (przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., ale ma zastosowanie do tych informacji, które składane są po 31 grudnia 2021 r.). Jednak nie wszystkich. Wyłączenie nie objęło bowiem podatników zobowiązanych do sporządzenia takiej dokumentacji w związku z tzw. transakcjami rajowymi.

Przypomnijmy, że w tym ostatnim przypadku do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych są zobowiązani także podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi dokonujący transakcji innej niż transakcja kontrolowana z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jeżeli wartość tej transakcji za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi - za rok obrotowy, przekracza 100 000 zł.

Do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych są zobowiązani także podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi dokonujący transakcji kontrolowanej lub transakcji innej niż transakcja kontrolowana, jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową oraz wartość tej transakcji za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi - za rok obrotowy, przekracza 500 000 zł.

Oznacza to, że część podatników zobligowanych do sporządzania dokumentacji cen transferowych nadal musi sporządzać i składać także informację ORD-U.

W marcu ukazały się rozporządzenia przedłużające zarówno terminy sprawozdawcze (8 marca), jak i związane z rozliczeniem rocznym CIT (18 marca). Przepisy te nie odnoszą się jednak w ogóle do terminu sporządzania informacji ORD-U.

Oznacza to, że w przypadku podatników sporządzających dokumentację lokalną w związku z transakcjami rajowymi, termin na złożenie informacji ORD-U pozostaje niezmieniony. Podatnicy tacy nadal muszą ją złożyć do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, czyli w większości przypadków do 31 marca.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: W jeden rok MF zawarł więcej APA niż przez poprzednie 15 lat W jeden rok MF zawarł więcej APA niż przez poprzednie 15 lat - BDO