Estoński CIT nie zwalnia z obowiązków dotyczących cen transferowych

TEMAT NA CZASIE  Podatnik opodatkowany podatkiem od dochodów spółek, który spełnia wynikające z przepisów o cenach transferowych warunki, ma obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych na takich samych zasadach, jak inni podatnicy CIT.

Wybór ryczałtowego opodatkowania od dochodów spółek tzw. estońskiego CIT wiąże się z wyłączeniem stosowania pewnych regulacji zawartych w ustawie CIT, niemniej dotyczy to tylko niektórych z nich. W przypadku regulacji dotyczących cen transferowych mamy zaś do czynienia z przepisami, które są nadal przepisami właściwymi dla spółek opodatkowanych ryczałtem. Co istotne żaden przepis nie daje podstaw do twierdzenia, że przepisy dotyczące cen transferowych nie są stosowane przez spółki opodatkowane tzw. estońskim CIT – wyjaśnił w interpretacji z 1 lipca 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.99.2022.1.PB) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KiS).

W konsekwencji, jeżeli podatnik dokonał wyboru takiej formy opodatkowania to nadal musi stosować przepisy dotyczące cen transferowych, tym samym nadal musi sporządzać dokumentację cen transferowych, w sytuacji gdy występują ku temu przesłanki normatywne wynikające z tych przepisów. Z faktu, że w żadnym miejscu przepisy rozdziału 6b ustawy o CIT „Ryczałt od dochodów spółek”, nie odsyłają ani do art. 11k - art. 11t ustawy o CIT, ani do art. 11e ustawy o CIT nie można wysnuwać wniosku, iż przepisy te nie obowiązują podatników opodatkowanych „estońskim CIT” – argumentuje dalej fiskus.

Dyrektor KiS powołał się równocześnie na opublikowany przez Ministerstwo Finansów Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r., w którego treści wyrażono pogląd, że: Artykuł 28h ustawy o CIT wskazuje, że dla ustalenia podstawy opodatkowania w ryczałcie nie stosuje się innych przepisów ustawy o CIT regulujących analogiczne kwestie, tj. w zakresie ustalenia dochodu, podstawy opodatkowania, stawki podatkowej, a także podatku od przychodów z budynków czy podatku minimalnego, których rozliczenie jest bezpośrednio związane z podstawowymi (klasycznymi) zasadami rozliczania CIT. Artykuł 28h ustawy o CIT nie wyłącza jednak stosowania innych przepisów tej ustawy, regulujących odrębne obowiązki podatkowe, tj. w zakresie cen transferowych (rozdział 1a), dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, dochodów z zagranicznej jednostki kontrolowanej, dochodów z niezrealizowanych zysków, czy w zakresie obowiązków płatnika i poboru podatku u źródła. Oznacza to, że przepisy regulujące te kwestie, znajdują zastosowanie również do podatników, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wyższe progi dokumentacyjne w przepisach o transakcjach rajowych Wyższe progi dokumentacyjne w przepisach o transakcjach rajowych - BDO

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.