Będą zmiany w przepisach o podatku minimalnym

TEMAT NA CZASIE Fiskus planuje kolejną dużą nowelizację ustawy o CIT. Jak wynika z przygotowanego przez resort finansów projektu zmiany te mają polegać m.in. na modyfikacji i odroczeniu wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o CIT (druk UD404), która będzie miała na celu m.in. zawieszenie stosowania (zwolnienie) przepisów art. 24ca ustawy CIT w okresie 1 roku, tj. od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Przepis ten dotyczy tzw. minimalnego CIT. Samo zawieszenie ma zaś na celu ochronę polskich firm przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wejścia w życie tego podatku w okolicznościach, gdy zawirowania polityczno-gospodarcze mają wpływ na globalną gospodarkę i tym samym na funkcjonujące w jej przestrzeni podmioty. To jednak nie jedyna zmiana.

Założenia nowelizacji przewidują bowiem wprowadzenie zmian w konstrukcji samego podatku. Mają one polegać przede wszystkim na podwyższeniu, do 2%, wskaźnika rentowności, przy jednoczesnej zmianie metodologii jego wyliczania (m.in. wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu środków trwałych, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej, wyłączenie wartości podatku akcyzowego).

Nowelizacja miałaby też wprowadzić alternatywną metodę ustalania podstawy opodatkowania. Miałoby to polegać na wyborze przez podatnika jednej z dwóch metod opodatkowania: albo podstawa opodatkowania to 4% przychodów i stawka podatku 10% albo podstawa opodatkowania to 2% przychodów plus koszty pasywne (tj. finansowanie dłużne i usługi niematerialne) plus ujawnione wartości niematerialne i prawne – i do takiej podstawy stawka podatku 10%.

Rząd zakłada także rozszerzenie katalogu wyłączeń z tego podatku o: spółki komunalne, małych podatników, podatników, w przypadku których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia, podatników, których rentowność w 1 z 3 ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%, a także podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji.

Nowelizacja ma wprowadzić zmiany także w kilkunastu innych obszarach regulowanych ustawą o CIT, w tym mi.in. w zakresie cen transferowych.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Od lipca zmiany w opodatkowaniu wynagrodzeń https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/od-lipca-zmiany-w-opodatkowaniu-wynagrodzen