Będą rekomendacje dotyczące wpływu kryzysu na ceny transferowe

TEMAT NA CZASIE  Forum cen transferowych działające przy Ministerstwie Finansów debatuje nad rekomendacją „wpływ czynników kryzysowych na ceny transferowe - kontynuacja prac dotyczących rekomendacji w zakresie wpływu pandemii COVID-19 z rozszerzeniem na obecną sytuację gospodarczą i geopolityczną”.

Czynniki kryzysowe wpływające na ceny transferowe mogą mieć zróżnicowany charakter, a powodami ich występowania mogą być, poza pandemią C-19, również między innymi sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, wysoka inflacja czy zmiany na rynku pracy.

Wszelkie zamierzone działania podatnika mające na celu uwzględnienie wpływu czynników kryzysowych na ceny transferowe i ich utrzymanie na poziomie rynkowym oznaczają zmianę podejścia do cen transferowych. Zmiana zasad stosowania cen transferowych jest w szczególności uzasadniona w przypadku podmiotów prowadzących działalność w sektorach gospodarki szczególnie dotkniętych oddziaływaniem czynników kryzysowych.

W procesie oceny wpływu sytuacji kryzysowej na ceny transferowe istotna jest dokładna analiza, polegająca na zidentyfikowaniu tych czynników oraz dokładne zrozumienie przyczyn ich występowania i jednocześnie właściwe określenie skutków oddziaływania poszczególnych (lub skumulowanych) czynników kryzysowych.

Jednym z narzędzi służących do weryfikacji zgodności stosowanego podejścia do cen transferowych z zasadą ceny rynkowej są analizy porównawcze czy zgodności. Przygotowując analizy porównawcze albo analizy zgodności podatnik może korzystać ze wszelkich źródeł danych, które będą świadczyć o zachowaniu zgodności z zasadą ceny rynkowej.

Przeprowadzenie analiz porównawczych w okresie wieloletniej stabilizacji gospodarczej zwykle wiąże się z dostępem do wiarygodnych źródeł danych porównawczych pozwalających na przeprowadzenie analizy, której wyniki dają racjonalne przybliżenie efektów zachowania podmiotów niezależnych. Natomiast pojawienie się czynników kryzysowych, które znacząco odmieniają krajobraz gospodarczy może (przynajmniej w krótkim okresie) burzyć tę dostępność i powodować trudności w odnalezieniu danych, które przy zmienionych czynnikach porównywalności będą odzwierciedlać sytuację rynkową. W związku z powyższym, po dokonanej identyfikacji właściwych czynników porównywalności, konieczne jest, aby podatnik dokonał identyfikacji również odpowiednich źródeł danych porównawczych. Oprócz zmienionych pod wpływem sytuacji kryzysowej kryteriów porównywalności inną przyczyną dla konieczności poszukiwania nowych źródeł danych jest opóźnienie w dostępności danych porównawczych.

Zmiana zasad stosowania cen transferowych, jeżeli jest przeprowadzana poprzez zmianę relacji handlowych lub finansowych, relokację funkcji, aktywów lub kategorii ryzyka, może wymagać rozpoznania transakcji restrukturyzacyjnej na potrzeby spełnienia wymogów dokumentacyjnych (analiza porównywalności, dokumentacja cen transferowych) oraz raportowych (informacja o cenach transferowych TPR). Nie jest jednak z nią równoznaczna.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Są już nowe wzory informacji o cenach transferowych Są już nowe wzory informacji o cenach transferowych - BDO