TEMAT NA CZASIE W przypadku niezłożenia informacji TPR w terminie, należy jak najszybciej dopełnić obowiązku informacyjnego, tj. przekazać informację TPR do Szefa KAS. Jednocześnie można skorzystać z uprawnienia do złożenia tzw. czynnego żalu.
Termin złożenia informacji TPR (informacji o cenach transferowych) co do zasady upływa z końcem 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Dla podatników, których rok podatkowy jest zgodny z kalendarzowym, termin ten mija zatem 30 września. W tym roku (podobnie jak w poprzednim) w związku z wprowadzonym stanem epidemii termin na złożenie informacji TPR uległ jednak przedłużeniu: do 30 września 2021 r. – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od 1 lutego 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. oraz o 3 miesiące – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Podatnicy, których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy, mają zatem w tym roku czas na złożenie informacji TPR za 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.
Mimo przedłużenia terminów nadal zdarza się jednak, że informacja taka składana jest po terminie. W związku z tym warto pamiętać, że w przypadku niezłożenia informacji TPR w terminie, należy jak najszybciej dopełnić tego obowiązku informacyjnego, tj. przekazać informację TPR do Szefa KAS. Jednocześnie można skorzystać z uprawnienia do złożenia tzw. czynnego żalu.
Skuteczne złożenie czynnego żalu wymaga dochowania warunków określonych w ustawie z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2021 r., poz. 408 z późn.zm.), w tym podania istotnych okoliczności popełnienia czynu zabronionego.
Czynny żal składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podmiotu zobowiązanego, na piśmie albo ustnie do protokołu. Określenie „na piśmie” dotyczy zarówno formy papierowej, jak i elektronicznej. Przy czym należy pamiętać, że pisma utrwalone w postaci papierowej opatruje się podpisem własnoręcznym. Pisma utrwalone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Przypomnijmy, że podatnikom, grożą wysokie kary finansowe a nawet kary więzienia, za niezłożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji lokalnej cen transferowych, złożenie go po terminie lub poświadczenie w nim nieprawdy. Kara finansowa może wynieść nawet blisko 25 mln zł.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Od 2022 roku liczne zmiany w cenach transferowych Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO