Za brak dokumentacji TP, kara jak za brak deklaracji

TEMAT NA CZASIE  Nieprzedstawienie w terminie dokumentacji cen transferowych traktowane jest jak niezłożenie deklaracji podatkowej i może być ukarane grzywną wynoszącą nawet 26,88 mln zł, a nawet więzieniem.

Obecnie podatnicy nie muszą przesyłać do fiskusa sporządzonej przez siebie dokumentacji cen transferowych. Muszą złożyć jedynie informację o cenach transferowych (TPR). Terminy na jej złożenie za 2020 r. zostaną wkrótce przedłużone dla niektórych podatników (trwają obecnie nad tym prace). Część podatników musiała jednak już złożyć taką informację za 2019 r. do końca 2020 r.

Poza złożeniem TPR podatnik ma także obowiązek jej przedłożenia na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia takiego żądania. Co więcej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej może wystąpić do podatnika z żądaniem sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej dla transakcji lub innych zdarzeń, których wartość nie przekracza limitów określonych w przepisach, w przypadku zaistnienia okoliczności wskazujących na prawdopodobieństwo zaniżenia ich wartości w celu uniknięcia obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej. Żądanie powinno wskazywać okoliczności świadczące o prawdopodobieństwie zaniżenia wartości transakcji lub innych zdarzeń. Podatnik jest zobowiązany do sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej w terminie 30 dni od dnia doręczenia takiego żądania.

Co jednak, gdy podatnik takiej dokumentacji nie przedstawi w terminie?

Z obowiązujących obecnie przepisów wynika, że pod pojęciem deklaracji podatkowych rozumie się również zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do których składania zobowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. W takiej sytuacji uzasadnione jest pytanie o to, czy również dokumentacja cen transferowych traktowana jest na równi z deklaracją podatkową. Związane z tym wątpliwości rozwiewa art. 82 Ordynacji podatkowej.

Przepis ten przewiduje, że osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach, a także przedstawiania bez wezwania przez organ podatkowy informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.

Ten ostatni obowiązek (dotyczący umów z nierezydentami) nie ma zastosowania jedynie do podatników zobowiązanych do sporządzania uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi, lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Można zatem z tego wywnioskować, że dokumentacja cen transferowych może być uznana za informację w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej. To natomiast oznacza, że w przypadku nieprzedłożenia dokumentacji cen transferowych można stosować sankcje karne przewidziane przepisami kodeksu karnego skarbowego związane z niezłożeniem deklaracji podatkowej.

Jeśli będziecie mieć Państwo pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Terminy na złożenie informacji TPR znowu przedłużone Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO