TEMAT NA CZASIE Zyski wypracowane w okresie, w którym spółka komandytowa posiada status podatnika CIT, wypłacone na rzecz innej spółki, która również jest podatnikiem tego podatku (nie będącej jednak komplementariuszem), mogą być pod pewnymi warunkami zwolnione z opodatkowania.
W odpowiedzi na interpelację poselską (pismo DD5.054.3.2021 z 18 stycznia 2021 r.), wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że w przypadku spółek komandytowych, które uzyskały status podatnika CIT, pod pojęciem „dochodu z udziału w zyskach osób prawnych” oraz pojęciem „wypłaconych dywidend”, którymi posługuje się ustawa, należy rozumieć odpowiednio „dochody z udziału w zyskach spółki komandytowej” oraz „wypłatę zysku przez taką spółkę”. W konsekwencji, wypłacane przez taką spółkę zyski wypracowane w okresie, w którym spółka komandytowa posiada status podatnika CIT, na rzecz innej spółki, która również jest podatnikiem tego podatku (nie będącej jednak komplementariuszem), mogą być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT.
W odpowiedzi podkreślono, że potwierdza to też przepis przejściowy (art. 13 ust. 3) ustawy nowelizującej ustawę o CIT, która wprowadziła opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Przewiduje on, że zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT ma zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółki te stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
Przypomnijmy, że ustawa o CIT przewiduje w art. 22 ust. 4-4d, że zwalnia się od podatku dochodowego, dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie określone w tych przepisach warunki (zob. infografika na Instagramie BDO Poland).
Spółki komandytowe uzyskały status podatnika CIT na podstawie ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz.2123). Zgodnie z nowymi przepisami spółki komandytowe stały się podatnikiem CIT od 1 stycznia 2021 roku. To podstawowa reguła. Spółka komandytowa (w praktyce jej wspólnicy) może bowiem postanowić, że nowe przepisy stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce dopiero począwszy od 1 maja 2021 roku (art. 12 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej). Zatem to, czy spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych 1 stycznia, czy też 1 maja 2021 roku, zależy od decyzji wspólników tej spółki.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
TYDZIEŃ TEMU PISALIŚMY O: Fiskus przygotowuje objaśnienia do SLIM VAT Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO