Unia skróciła listę rajów podatkowych

TEMAT NA CZASIE  Unia Europejska po raz drugi w tym roku zaktualizowała listę tzw. rajów podatkowych, czyli jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. Obecnie wykaz ten obejmuje 9 krajów, a po październikowych zmianach z listy usunięto Anguillę, Dominikę i Seszele.

Przyjęty przez Radę Unii Europejskiej 5 października 2021 r. wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych (Dz. Urz. UE C 413I z 12 października 2021 r.) obejmuje już tylko 9 następujących państw: Samoa Amerykańskie, Fidżi, Guam, Palau, Panamę, Samoa, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i Vanuatu.

Trzy skreślone z listy kraje (w stosunku do listy z lutego 2021 r.) czyli Anguilla, Dominika i Seszele zostały umieszczone w dokumencie o aktualnym stanie realizacji, który obejmuje jurysdykcje niespełniające jeszcze wszystkich międzynarodowych standardów podatkowych, które jednak zobowiązały się do wdrożenia zasad dobrego zarządzania w sprawach podatkowych. Do dokumentu tego (załącznika o stanie realizacji) dodano także Hongkong, Katar, Kostarykę, Macedonię Północną, Malezję i Urugwaj. Z kolei Australia, Eswatini i Malediwy, które wdrożyły wszystkie niezbędne reformy podatkowe zostały z tego dokumentu usunięte.

Wcześniej Rada UE przyjęła konkluzje w sprawie zmienionego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych 22 lutego 2021 r. Począwszy od roku 2020 aktualizacji dokonuje się dwa razy w roku.

Przypomnijmy, że na początku 2021 r. weszły w życie zmiany dotyczące cen transferowych w zakresie transakcji z tzw. rajami podatkowymi. Przepisy te wprowadziły m.in. obowiązek weryfikacji pod kątem zgodności z zasadą ceny rynkowej transakcji, w ramach których rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym oraz zobowiązały podatników do wskazywania uzasadnienia gospodarczego dla transakcji z rajami podatkowymi.

W przypadku tych przepisów mają zastosowanie regulacje rozporządzenie ministra finansów z 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 600), które wymienia wprost 26 krajów (terytoriów), gdzie w systemach podatkowych jest stosowana szkodliwa konkurencja podatkowa. Lista ta nie zawiera wszystkich państw wymienianych przez Unię, dlatego niezależnie od tego rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej wydaje obwieszczenie (ostanie pochodzi z 26 lutego 2021 r.) w sprawie ogłoszenia listy krajów i terytoriów wskazanych w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, które nie zostały ujęte w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wydawanym na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz dnia przyjęcia tego wykazu przez Radę Unii Europejskiej.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Informacja TPR będzie musiała być zgodna z dokumentacją lokalną i sprawozdaniem Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO