TEMAT NA CZASIE Przedsiębiorcy nie muszą martwić się koniecznością zapłaty PIT lub CIT w związku z umorzeniem wypłaconej im subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Rozporządzenie zwalniające subwencje z podatku zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzeniem z 16 lipca 2021 r. zaniechał poboru PIT i CIT od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników PIT i CIT z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR w ramach rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju.
Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. i zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 1316. Weszło w życie 20 lipca 2021 r., czyli w dniu, w którym upływał termin zapłaty zaliczek za czerwiec, w którym powinny być rozliczone ewentualne skutki umorzenia dofinansowania z PFR. Musimy bowiem pamiętać, że przedsiębiorcy już od 1 czerwca otrzymują decyzje o wysokości umorzonej subwencji.
Co ważne i jak poinformowało Ministerstwo Finansów, mimo umorzenia i zwolnienia umorzonej kwoty z podatku, wydatki pokryte środkami z subwencji można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych) na zasadach ogólnych.
Przypomnijmy, że w ramach walki ze skutkami gospodarczymi epidemii COVID-19 (tzw. tarcza antykryzysowa 1.0) uruchomiono m.in. Tarczę Finansową Polskiego Fundusz Rozwoju (PFR), który – głównie za pośrednictwem banków – przyznawał przedsiębiorcom zatrudniającym od 1-249 pracowników specjalną subwencję. Największą zaletą przyznawanej w tej formie pomocy jest to, że nawet 75% przyznanej pomocy może zostać umorzone. To jaka kwota zostanie ostatecznie umorzona zależy od spełnienia określonych warunków, które różnią się w zależności od tego czy firma jest mikroprzedsiębiorcą, czy też firmą małą lub średnią. Warunki te określa regulamin subwencji. Już po uruchomieniu programu, w ramach kolejnej odsłony pomocy dokonanej w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 rozszerzono dla około 50 branż możliwość umorzenia subwencji, przewidując, że umorzenie takie może być dokonane nawet w całości (w 100%).
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Z końcem lipca trzeba złożyć sprawozdanie finansowe do Szefa KAS Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO