Ulga na złe długi po uzyskaniu przez spółkę komandytową statusu podatnika CIT

BDO W MEDIACH  Wątpliwość dotyczy stosowania ulgi na złe długi do zdarzeń mających miejsce przed zmianą statusu spółki komandytowej, zarówno po stronie przychodowej oraz kosztowej, gdy korekta dokonywana jest już w momencie uzyskania statusu podatnika – wskazuje na łamach Rzeczpospolitej Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, Tax Manager, BDO biuro w Poznaniu.

 

Przypomnijmy, że spółki komandytowe zostały podatnikami od 1 stycznia 2021 r., jednak część spółek skorzystała z odroczenia terminu do 1 maja 2021 r.

Zgodnie z art. 18f ust. 1 ustawy o CIT podstawa opodatkowania ustalona zgodnie z art. 18 lub art. 24d ust. 3 oraz po uprzednim odliczeniu kwot określonych w art. 18d:

1) może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie;

2) podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie.

 

Czy korekty powinni dokonać wspólnicy czy też już spółka jako podatnik?

 

Odpowiedź m.in. na to pytanie można znaleźć w Rzeczpospolitej z 6 października 2021 r., str. H5