Trzy miesiące więcej na przygotowanie sprawozdań finansowych

TEMAT NA CZASIE  Jednostki spoza sektora finansów publicznych oraz sektora finansowego dostały trzy dodatkowe miesiące na przygotowanie sprawozdań finansowych za 2020 rok. W ten sposób termin na złożenie sprawozdania będzie pokrywał się z przedłużonym terminem na złożenie zeznania rocznego CIT.

Po długim oczekiwaniu, tuż przed upływem terminu do przygotowania sprawozdania finansowego, w Dzienniku Ustaw z 29 marca 20201 r. (poz. 572) ukazało się rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, które przedłużyło terminy związane z przygotowaniem sprawozdań za 2020 r.

Przedłużenie terminu odpowiednio o trzy miesiące (jednostki prywatne za wyjątkiem podmiotów z rynku finansowego oraz organizacje non profit) lub o miesiąc (jednostki sektora publicznego) dotyczy zamknięcia ksiąg rachunkowych, które normalnie powinno nastąpić na dzień kończący rok obrotowy oraz sporządzenia sprawozdania finansowego, które normlanie powinno nastąpić nie później niż trzy miesiące po dniu bilansowym (czyli najczęściej do końca marca, jeżeli rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy). W przypadku jednostek, dla których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy oznacza to przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdania z 31 marca 2021 r. odpowiednio na 30 czerwca oraz 30 kwietnia 2021 r.

W takim samym stopniu przedłużany jest także termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego, który normalnie wynosi 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli dla jednostek dla których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, upływał on z końcem czerwca. Jak łatwo policzyć termin przedłużony upłynie 30 września (dla jednostek spoza sektora finansów publicznych).

Pozostałe terminy związane ze sprawozdaniem przedłużane są o 90 dni (a dla jednostek sektora publicznego o 30 dni). Dotyczy to inwentaryzacji, która normalnie powinna być zakończona najpóźniej do 15 stycznia oraz sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za rok obrotowy, które powinno być sporządzone normlanie nie później niż 85 dnia po dniu bilansowym (po przedłużeniu jest na to 175 dni od dnia bilansowego: 85 + 90).

Roczne sprawozdanie finansowe należy następnie złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) do 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. A zatem firmy prywatne i organizacje non profit, dla których rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy będą to odpowiednio 30 września (zatwierdzenie) i 15 października (złożenie).

Nowe rozporządzenie wydłużyło ponadto do 31 lipca 2021 roku czas na przekazanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdania finansowego przez podatników PIT zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Podatników czekają zmiany w zakresie JPK_VAT Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO