Trzeba złożyć oświadczenie o wyborze estońskiego CIT

TEMAT NA CZASIE  Obowiązują już przepisy umożliwiające korzystanie z estońskiego CIT wszystkim spółkom będącym podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, niezależnie od wielkości uzyskiwanych przychodów. Aby z tej formy opodatkowania skorzystać trzeba ją jednak najpierw wybrać. Na złożenie oświadczenia w tej sprawie podatnicy, dla których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy, mają czas do końca stycznia.

Aby korzystać z opodatkowania tzw. estońskim CIT (ryczałtem od dochodów spółek), konieczne jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania w tej formie, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym spółka ma być opodatkowana ryczałtem. Mimo licznych zmian w zasadach opodatkowania ryczałtem, które wprowadził Polski Ład (nowelizacja została opublikowana w Dz.U. z 2021 r., poz. 2105), ta zasada nie uległa zmianie.

Oznacza to, że gdy spółka chce korzystać z ryczałtu od 1 stycznia 2022 r. musi to zgłosić najpóźniej do poniedziałku 31 stycznia 2002 roku. Taki termin dotyczy oczywiście tylko spółki, która ma rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Jeśli spółka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy, oświadczenie złoży w innym terminie. Jeśli zatem np. rok podatkowy kończy się dla niej 31 marca 2022 roku i zamierza ona korzystać z ryczałtu od 1 kwietnia 2022 roku, to czas na złożenie oświadczenia ma do końca kwietnia 2022 roku.

Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych ma oznaczenie ZAW-RD. Co istotne, formularz ten składa się nie tylko przy wyborze ryczałtu, ale także w każdym przypadku, gdy objęte tym zgłoszeniem dane ulegają zmianie. W takim przypadku na ponowne złożenie druku ZAW-RD podatnik ma 14 dni od zaistnienia tych zmian.

Warto także przypomnieć, że podatkowy Polski Ład rozszerzył od 1 stycznia 2022 r. możliwość korzystania z ryczałtu, który nosi teraz nazwę ryczałtu od dochodów spółek. Przede wszystkim zniósł on wymogi dotyczące progu przychodów i umożliwił korzystanie z tej formy opodatkowania nie tylko spółkom akcyjnym i spółkom z o.o. (spółkom kapitałowym), ale wszystkim spółkom będącym podatnikami CIT, a zatem także spółce komandytowo-akcyjnej i spółkom komandytowym. Rozliczenie ryczałtu ma być też teraz łatwiejsze. Stawki podatku zostały obniżone do 10 i 20%. Nowelizacja przewiduje także rezygnację z konieczności ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych jako warunku dla stosowania przepisów o ryczałcie. Rozliczając PIT wspólnicy spółek korzystających z estońskiego CIT odliczą też część zapłaconego przez spółkę ryczałtu (nawet do 90%).

Więcej na temat zmian w opodatkowaniu estońskim CIT pisaliśmy w naszym alercie podatkowym dostępnym na naszej stronie internetowej.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych w automatach https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/nowe-przepisy-dotyczace-kas-fiskalnych-w-automatach