Transakcje z rajami: będą objaśnienia tłumaczące czym jest należyta staranność

TEMAT NA CZASIE  Nie można przyjąć, że dochowano należytej staranności, w sytuacji, gdy podatnikowi dostępne są informacje, na podstawie których wiedział lub powinien był wiedzieć́, że otrzymane od kontrahenta oświadczenie o niedokonywaniu transakcji z podmiotem z rajów podatkowych jest niezgodne z rzeczywistością̨ - wynika z projektu najnowszych objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów.

Do 20 kwietnia 2021 roku potrwają konsultacje związane z przygotowanym przez resort finansów projektem objaśnień podatkowych dotyczących stosowania obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. przepisów art. 11o ust. 1b ustawy o CIT oraz art. 23za ust. 1b ustawy o PIT, regulujących kwestie związane z domniemaniem oraz należytą starannością w zakresie weryfikacji rozliczeń drugiej strony transakcji z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. To już czwarte objaśnienia dotyczące przepisów o cenach transferowych, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów. Mimo zakończenia konsultacji, prace nad poprzednimi nadal trwają.

Objaśnienia określają standard oczekiwań odnośnie do działań podatników zmierzających do weryfikacji, czy w danym roku podatkowym druga strona transakcji dokonywała rozliczeń z podmiotem mającym siedzibę w raju podatkowym.

Jeżeli podatnik ustali, dochowując należytej staranności, że druga strona transakcji nie dokonuje rozliczeń z podmiotem z raju podatkowego, to podatnik nie sporządza lokalnej dokumentacji cen transferowych transakcji dokonywanej przez niego z drugą stroną transakcji. Jak wynika z treści projektu, wymóg weryfikacji istotnych okoliczności ogranicza się do obowiązku przedsięwzięcia przez podatnika określonych czynności, których można od niego rozsądnie wymagać, biorąc pod uwagę̨ transakcje, których weryfikacja ma dotyczyć. Określenie działań, jakich podjęcia w konkretnym przypadku można w sposób racjonalny i uzasadniony oczekiwać od podatnika zależy zatem przede wszystkim od okoliczności danego przypadku. W szczególności może to oznaczać, że podatnik nie jest zobowiązany do zbadania niedostępnych dla niego stosunków umownych pomiędzy drugą stroną transakcji i jego kontrahentami.

Warto jeszcze zauważyć, że już we wstępie projektu fiskus zastrzega się, że objaśnienia te nie dotyczą pojęcia oraz ustalania rzeczywistego właściciela, a także że pojęcie należytej staranności w takim rozumieniu, jak zostało to zaprezentowane w treści objaśnień nie będzie miało zastosowania na gruncie przepisów dotyczących podatku u źródła. 

Jak tłumaczy resort finansów objaśniane przepisy są środkiem wymierzonym w działalność podmiotów, które poprzez transferowanie dochodów do tzw. rajów podatkowych uzyskują nieuprawnione korzyści w zakresie podatków, a w konsekwencji są bardziej konkurencyjne niż podmioty, które takich praktyk nie podejmują̨.

Jeżeli podatnik ustali, dochowując należytej staranności, że druga strona transakcji nie dokonuje rozliczeń z podmiotem z siedzibą w raju podatkowym, to podatnik nie sporządza lokalnej dokumentacji cen transferowych transakcji dokonywanej przez niego z drugą stroną transakcji.

Jeśli będziecie mieć Państwo pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Za brak dokumentacji TP, kara jak za brak deklaracji Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO