TP Adjustment bez korekty wystawionych faktur

TEMAT NA CZASIE  Okresowe dokonywanie korekty rentowności nie stanowi podstawy do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz podmiotu powiązanego, korekt podstawy opodatkowania oraz korekt podatku należnego wykazanych z tytułu sprzedaży towarów.

W związku z otrzymaniem (zapłatą) kwot wynikających z rocznej (lub półrocznej) TP Adjustment spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz podmiotu powiązanego, w szczególności korekt podstawy opodatkowania oraz korekt podatku należnego wykazanych z tytułu sprzedaży towarów. Tym samym kwota rocznej (lub półrocznej) TP Adjustment może zostać przez spółkę lub podmiot powiązany udokumentowana jakimkolwiek innym dokumentem pozostającym poza zakresem regulacji ustawy o VAT. Takie stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2021 r. (0111-KDIB3-1.4012.104.2021.2.ICZ).

Jest tak m.in. dlatego, że TP Adjustment nie wynikają z udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, zwróconych towarów lub opakowań, itp. Co więcej, należy zaznaczyć, że TP Adjustment za dany okres nie odnosi się do konkretnych zdarzeń z przeszłości, lecz do ogółu zdarzeń mających wpływ na dochodowość spółki w danym okresie. Zarówno półroczna, jak i roczna TP Adjustment ma na celu zagwarantowanie osiągnięcia przez spółkę rentowności na poziomie wynikającym z zasady arm’s length (zasady ceny rynkowej). Nie zachodzą zatem przesłanki do wystawienia faktury korygującej zgodnie z art. 106j pkt 1 ustawy o VAT.

Przypomnijmy, że korekta ceny transferowej (korekta rentowności), czyli tzw. TP adjustment, jest mechanizmem stosowanym przez grupy kapitałowe, który polega na wyrównaniu poziomu cen transferowych ustalonych w transakcjach między podmiotami powiązanymi do wartości rynkowej, najczęściej  na  podstawie przeprowadzonych analiz danych porównawczych. Od początku 2019 r. wprowadzone zostały do ustawy o CIT szczególne przepisy dotyczące korekt rentowności, które dopuszczają możliwość ich rozpoznania w roku podatkowym, którego dotyczą, również w przypadku korekt „in minus”, jednak wyłącznie po spełnieniu wielu warunków określonych w ustawie o CIT.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Bez dokumentacji lokalnej, TPR-C i tak czasem trzeba złożyć Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO