TEMAT NA CZASIE Okresowe dokonywanie korekty rentowności nie stanowi podstawy do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz podmiotu powiązanego, korekt podstawy opodatkowania oraz korekt podatku należnego wykazanych z tytułu sprzedaży towarów.
W związku z otrzymaniem (zapłatą) kwot wynikających z rocznej (lub półrocznej) TP Adjustment spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekt faktur wystawionych na rzecz podmiotu powiązanego, w szczególności korekt podstawy opodatkowania oraz korekt podatku należnego wykazanych z tytułu sprzedaży towarów. Tym samym kwota rocznej (lub półrocznej) TP Adjustment może zostać przez spółkę lub podmiot powiązany udokumentowana jakimkolwiek innym dokumentem pozostającym poza zakresem regulacji ustawy o VAT. Takie stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2021 r. (0111-KDIB3-1.4012.104.2021.2.ICZ).
Jest tak m.in. dlatego, że TP Adjustment nie wynikają z udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, zwróconych towarów lub opakowań, itp. Co więcej, należy zaznaczyć, że TP Adjustment za dany okres nie odnosi się do konkretnych zdarzeń z przeszłości, lecz do ogółu zdarzeń mających wpływ na dochodowość spółki w danym okresie. Zarówno półroczna, jak i roczna TP Adjustment ma na celu zagwarantowanie osiągnięcia przez spółkę rentowności na poziomie wynikającym z zasady arm’s length (zasady ceny rynkowej). Nie zachodzą zatem przesłanki do wystawienia faktury korygującej zgodnie z art. 106j pkt 1 ustawy o VAT.
Przypomnijmy, że korekta ceny transferowej (korekta rentowności), czyli tzw. TP adjustment, jest mechanizmem stosowanym przez grupy kapitałowe, który polega na wyrównaniu poziomu cen transferowych ustalonych w transakcjach między podmiotami powiązanymi do wartości rynkowej, najczęściej na podstawie przeprowadzonych analiz danych porównawczych. Od początku 2019 r. wprowadzone zostały do ustawy o CIT szczególne przepisy dotyczące korekt rentowności, które dopuszczają możliwość ich rozpoznania w roku podatkowym, którego dotyczą, również w przypadku korekt „in minus”, jednak wyłącznie po spełnieniu wielu warunków określonych w ustawie o CIT.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Bez dokumentacji lokalnej, TPR-C i tak czasem trzeba złożyć Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO