TEMAT NA CZASIE Stosując metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej porównania dokonuje się na podstawie cen, jakie stosuje dany podmiot na porównywalnym rynku z podmiotami niepowiązanymi (wewnętrzne porównanie cen) lub na podstawie cen, jakie stosują̨ w porównywalnych transakcjach niepowiązane podmioty (zewnętrzne porównanie cen).
Zgodnie z przepisami metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej (metoda PCN) polega na porównaniu ceny przedmiotu transakcji kontrolowanej z ceną stosowaną w porównywalnych transakcjach przez podmioty niepowiązane. Na podstawie takiego porównania określana jest wartość przedmiotu transakcji kontrolowanej zgodna z zasadą ceny rynkowej (ang. arm’s length principle). Metoda ta stała się przedmiotem objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów (oznaczone nr 3) z marca 2021 roku: Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej.
Stosując metodę PCN porównania dokonuje się na podstawie cen, jakie stosuje dany podmiot na porównywalnym rynku z podmiotami niepowiązanymi (wewnętrzne porównanie cen) lub na podstawie cen, jakie stosują̨ w porównywalnych transakcjach niepowiązane podmioty (zewnętrzne porównanie cen).
Warto jednak podkreślić, że brak jest regulacji dotyczących rekomendowanej lub minimalnej liczebności próby porównawczej w przypadku stosowania metody PCN. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i oceny, jaka liczba obserwacji znajdujących się w próbie porównawczej pozwoli na wiarygodne wyznaczenie ceny rynkowej lub przedziału cen rynkowych. W przypadku metody PCN największe znaczenie dla jej prawidłowego zastosowania ma stopień porównywalności danych.
Z założeń metody PCN wynika, że każda istotna różnica w cechach charakterystycznych dóbr lub usług może mieć wpływ na cenę i wymagać rozważenia właściwej korekty. Stąd, do najbardziej typowych obszarów stosowania metody PCN należą w szczególności transakcje kontrolowane niezależnie od rodzaju (np. towarowe lub usługowe), dla których występuje możliwość dokonania porównania wewnętrznego, tj. porównania opartego o warunki transakcji realizowanych przez podmiot powiązany z podmiotami niepowiązanymi – o ile zachowana jest porównywalność takich transakcji lub możliwe są wiarygodne korekty porównywalności. To samo dotyczy transakcji, których przedmiot podlega notowaniu na giełdzie towarów lub surowców (porównanie zewnętrzne), czy transakcji, których przedmiotem jest udostepnienie wartości niematerialnych na zasadzie licencji (np. należności licencyjne, dla których wynagrodzenie określone jest jako % od danej bazy). Metoda PCN sprawdza się także w przypadku transakcji w zakresie wynajmu nieruchomości (cena za 1m2 z uwzględnieniem innych opłat).
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Odsetki trzeba uwzględnić po stronie przychodów i kosztów Odsetki trzeba uwzględnić po stronie przychodów i kosztów - BDO