Sprawozdania z realizacji APA do końca czerwca

TEMAT NA CZASIE  Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienie, z którego wynika, że termin złożenia sprawozdania z realizacji uprzedniego porozumienia cenowego (formularz APA-C) został wydłużony do 30 czerwca.

Zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2200), podatnicy, dla których wydano uprzednie porozumienie cenowe, składają Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego za każdy rok podatkowy objęty uprzednim porozumieniem cenowym, w terminie właściwym dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. W konsekwencji, termin na złożenie takiego sprawozdania jest w tym roku taki sam, jak wydłużone terminy na złożenie rocznego zeznania podatkowego CIT.

Przypomnijmy, że minister finansów wydał w marcu rozporządzenie, na podstawie którego termin na złożenie zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 28 lutego 2021 r., został wydłużony do 30 czerwca 2021 roku (pisaliśmy o tym szerzej zarówno na naszych stronach internetowych, jak i w alertach podatkowych BDO). Tym samym – jak wyjaśnia fiskus – również termin złożenia sprawozdania z realizacji uprzedniego porozumienia cenowego (w skrócie „APA” od angielskiego Advanced Pricing Agreements) składanego na formularzu APA-C, również przedłużony został do 30 czerwca 2021 r.

APA funkcjonują w Polsce od kilkunastu lat i jak pokazują statystyki (pisaliśmy o nich na naszej stronie internetowej) cieszą się coraz większym zainteresowaniem podatników. Zgodnie z przepisami uprzednie porozumienie cenowe to decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (o ile nie odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu). Decyzje takie wydaje na wniosek podatnika (podmiotu powiązanego) Szef Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS). Okres obowiązywania uprzedniego porozumienia cenowego nie może być dłuższy niż̇ 5 lat podatkowych.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Fiskus wytłumaczy, jak rozumieć transakcje kontrolowane Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO