Składanie informacji TPR nie zwalnia z obowiązku złożenia ORD-U

TEMAT NA CZASIE  31 marca 2021 roku mija termin złożenia informacji o umowach zawartych z nierezydentami na formularza ORD-U dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Na złożenie formularza za 2020 rok są tylko trzy miesiące od końca roku podatkowego.

Inaczej niż miało to miejsce przed rokiem, w 2021 roku resort finansów nie przedłużył terminu na złożenie formularza ORD-U. Złożenie informacji o umowach zawartych z nierezydentami zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno nastąpić do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Dla podatników, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy oznacza to koniec marca 2021 roku. Ale jeśli np. rok podatkowy zakończył się 31 stycznia 2021 roku, to termin ten upłynie 30 kwietnia 2021 roku.

Do końca 2018 roku z obowiązku składania formularza ORD-U byli zwolnieni podatnicy, którzy mieli obowiązek składania formularzy CIT-TP i PIT-TP. To jednak – o czym wielu podatników zapomina – zmieniło się 1 stycznia 2019 roku wraz z zastąpieniem starych formularzy przez informacje TPR-C i TPR-P. Oznacza to, że podmioty powiązane składające formularze TPR mają obecnie obowiązek składania również formularza ORD-U. W poprzednim roku (formularz ORD-U za 2019 rok) mieli na to pięć miesięcy. Obecnie (formularz za 2020 r.) – jak już wspomnieliśmy – są na to tylko trzy miesiące od końca roku podatkowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 82 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji bez wezwania przez organ podatkowy – o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego (ORD-U).

W informacjach uwzględnia się wartość należności lub zobowiązań wynikając z umów sporządzonych w formie pisemnej lub z wystawionych lub otrzymanych faktur albo rachunków potwierdzających zawarcie umowy, jeżeli w umowie nie określono wartości należności lub zobowiązań albo umowa nie ma formy pisemnej. W formularzu uwzględnione powinny zostać umowy zawarte w danym roku podatkowym, jak również transakcje realizowane w danym roku na podstawie umów zawartych we wcześniejszych latach, które przekraczają̨ następujące progi istotności.

Jeśli będziecie mieć Państwo pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Nowe robocze wersje struktur logicznych TPR Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO