TEMAT NA CZASIE W ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 roku ma obowiązywać pakiet ulg wspierających rozwój innowacyjności obejmujący ulgi B+R, IP Box, na prototyp, na robotyzację przemysłową i na wsparcie innowacyjnych pracowników.
Ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz IP Box nie są nowymi rozwiązaniami. Są one już obecne w przepisach od pewnego czasu. Od stycznia 2022 r. podatnicy będą mogli jednak korzystać z nich równocześnie, w ramach tego samego procesu produkcyjnego. A to już nowość. Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP Box, nie miał możliwości korzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyska taką możliwość. Przypominamy, że ulga B+R pozwala odliczyć do 150% tzw. kosztów kwalifikowanych, zaś ulga IP BOX daje prawo do stosowania specjalnej stawki podatku w wysokości 5%.
Te dwie ulgi ma uzupełnić od stycznia 2022 r. nowa ulga na innowacyjnych pracowników. Ulga ma polegać na możliwości zmniejszenia zaliczek na PIT potrącanych od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników. Warunkiem odliczenia ma być zaangażowanie takich pracowników w prace B+R oraz posiadanie tytułu naukowego lub określonego tytułu zawodowego.
Nowym rozwiązaniem ma być ulga na prototypy. Będzie z niej mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt, dotychczas niefunkcjonujący na rynku. Z tytułu ulgi na prototyp firmy zyskają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na jego wytworzenie (nie więcej jednak niż 10% dochodu). Fiskus zapowiada, że aby ułatwić firmom stosowanie ulgi, przepisy będą zawierały precyzyjną listę wydatków, które będą mogły być uznane za przydatne do opracowania (produkcji próbnej) prototypu i wprowadzenia go na rynek.
W ramach zmian ma się też pojawić zapowiadana od dawna ulga na robotyzację. Z ulgi będzie mogła skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego, tj. maszynę naśladującą ruch ręki człowieka, wykonującą ruch w kilku osiach, programowaną. Wydatki na ten cel będzie można zaliczyć w 150% do kosztów uzyskania przychodów.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Rząd zapowiada niższe podatki i podniesienie składek przedsiębiorcom Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO