Rząd przyjął projekt opodatkowania VAT sprzedaży na portalach zagranicznych

TEMAT NA CZASIE  Już 1 lipca 2021 roku mają zacząć obowiązywać przepisy pakietu VAT e-commerce, które zobowiążą poza unijnych operatorów internetowych do poboru podatku od kupowanych za ich pośrednictwem towarów. Co więcej towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej będą opodatkowane, niezależnie od ich wartości.

Rząd na posiedzeniu 8 kwietnia przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Dostosowuje on polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących tzw. Pakietu VAT e-commerce. Celem nowych rozwiązań jest uszczelnienie VAT i pokonanie barier w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami.

Najbardziej rozpoznawalną zmianą wynikającą z ustawy jest nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników ułatwiających, przy użyciu interfejsu elektronicznego: sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów (B2C). Tym samym podmiotem zobowiązanym do poboru podatku stanie się właściciel interfejsu elektronicznego, czyli np. AliExpress czy Amazon.

Ustawa wprowadza jednak także wiele innych zmian, w tym m.in. zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 EUR we wszystkich państwach członkowskich czy wprowadzenie procedury szczególnej, czyli rozliczenia VAT w ramach systemu VAT-OSS (One Stop Shop), dzięki której będzie można uniknąć rejestracji w wielu krajach członkowskich.

Konieczność wprowadzania takich zmian w polskich przepisach wynika z regulacji unijnych (tzw. pakietu VAT e-commerce). Wynikają one przede wszystkim z dyrektywy Rady (UE) 2017/2455 z 5 grudnia 2017 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość (Dz. Urz. UE L 348 z 29.12.2017, s. 7) oraz dyrektywy Rady (UE) 2019/1995 z 21 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do przepisów dotyczących sprzedaży towarów na odległość oraz niektórych krajowych dostaw towarów (Dz. Urz. UE L 310 z 2.12.2019, s. 1).

Planowany termin wejścia w życie najważniejszych zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021 r.

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Trzy miesiące więcej na przygotowanie sprawozdań finansowych Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO