TEMAT NA CZASIE Do prekonsultacji trafił projekt ustawy, który wprowadzi ulgę na konsolidację. Pozwoli ona na ponowne odliczenie niektórych wydatków związanych z nabyciem udziałów w przejmowanych spółkach. Odliczenie nie będzie mogło jednak przekroczyć 250 tys. zł.
W ramach Polskiego Ładu rząd zapowiedział wiele zmian w ulgach dla biznesu. I chociaż część z nich to rozwiązania zapowiadane już dużo wcześniej (np. ulga na robotyzację), czy modyfikacje już istniejących (np. ulga na innowacyjnych pracowników), to w pakiecie tym znalazły się także nowe odliczenia, takie jak ulga na IPO, ekspansję, czy ulga na konsolidację, czyli ulga związana z fuzjami. Szczególnie interesująca wydaje się ostatnia z tych ulg.
Do tzw. prekonsultacji trafił datowany na 18 czerwca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, który zawiera szczegóły tego rozwiązania. Wynika z niego, że ulga polegała będzie na dodatkowym odliczeniu wydatków poniesionych bezpośrednio na nabycie udziałów w spółce kapitałowej i obejmuje wydatki na obsługę̨ prawną nabycia udziałów i akcji i ich wycenę̨, opłaty notarialne, sądowe i skarbowe, podatki i inne należności publicznoprawne zapłacone w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą. Nie można jednak będzie odliczyć wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów (akcji) oraz kosztów finansowania dłużnego związanego z takim nabyciem.
Mechanizm ma być taki, że podatnik (który uzyskuje inne dochody niż kapitałowe) – oprócz zaliczenia wydatków związanych z akwizycją innej spółki do swoich kosztów uzyskania przychodów – będzie dodatkowo mógł odliczyć równowartość tych kosztów od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym (czyli wydatek taki zostanie w praktyce odliczony dwukrotnie). Odliczenie to ma być jednak limitowane. Maksymalna wielkość odliczenia w roku podatkowym nie będzie mogła przekraczać 250 tys. zł. (co przy CIT na poziomie 19% oznacza podatek niższy o 47,5 tys. zł).
Odliczenie wydatków związanych z akwizycją innej spółki będzie przysługiwać podatnikowi w roku podatkowym, w którym zostaną przez niego nabyte udziały (akcje) tej spółki. Odliczenie będzie dotyczyć kwoty wydatków związanych z nabyciem udziałów (akcji) spółki faktycznie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym.
Przepisy mają równocześnie przewidywać, że w przypadku zbycia przez podatnika lub przez jego następcę prawnego udziałów (akcji), albo ich umorzenia przed upływem 36 miesięcy, licząc od dnia nabycia udziałów (akcji) w spółce, odliczenie trzeba będzie zwrócić.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Fiskus chce zachęcić do tworzenia PGK Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO