TEMAT NA CZASIE W definicji podmiotów powiązanych pojawią się spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Za podmioty powiązane będzie uważało się spółkę i komandytariusza bez względu na wielkość udziałów. Z kolei w definicji wywierania znaczącego wpływu pojawi się odniesienie także do udziału w stratach.
W ramach zmian podatkowych zaplanowanych w projekcie przygotowanym w związku z programem Polski Ład zmodyfikowane zostaną także przepisy dotyczące cen transferowych. I tak zmiany w ustawach PIT i CIT mają na celu uporządkowanie powiązań w odniesieniu do spółek niemających osobowości prawnej. Mając na uwadze spójność z innymi przepisami ustawy, pojęcie spółki niemającej osobowości prawnej zastąpiono przez zdefiniowane w ustawach PIT i CIT pojęcie spółki niebędącej osobą prawną. Ponadto, przez zastąpienie słowa „wspólników” w liczbie mnogiej przez „wspólnik” w liczbie pojedynczej doprecyzowano, że powiązanie zachodzi pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a każdym z jej wspólników odrębnie.
Zaproponowane zmiany mają również charakter systematyzujący, wynikający z różnego statusu wspólników spółek komandytowo-akcyjnych (SKA), tj. komplementariusza i akcjonariusza, i mają na celu oddanie w treści przepisu innego traktowania komplementariusza i akcjonariusza, tj. wprowadzenia powiązania, bez względu na wielkość udziałów, pomiędzy SKA a jej komplementariuszami (odpowiadającymi bez ograniczenia). Powiązania między akcjonariuszami a spółką zachodzą w oparciu o wywieranie znaczącego wpływu, jak w przypadku spółek z o.o. bądź spółek akcyjnych.
Zasady analogiczne do opisanych wyżej dla SKA będą dotyczyć spółek komandytowych.
W projekcie doprecyzowano również kwestię wywierania znaczącego wpływu, odnosząc się również do udziału w stratach spółek. Po zmianie przepisów, w sytuacji wystąpienia powiązań w momencie, gdy udział wspólnika w zyskach nie przekroczyłby progu ustawowego, a jednocześnie udział w stracie spółki zostałby określony na poziomie przekraczającym próg 25%, warunek wywierania znaczącego wpływu zostałby spełniony.
Pozostałe zmiany dotyczą korekty ceny transferowej, mechanizmu safe harbour finansowego, zmian w zakresie lokalnej dokumentacji cen transferowych, wyłączeń w zakresie obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: To podatnik decyduje, ile prób porównawczych zrobi ustalając ceny transferowe Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO