TEMAT NA CZASIE Wchodzące 1 stycznia 2022 r. przepisy zmieniają zasady podpisywania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. Zamiast całego zarządu będzie mógł je podpisać jeden wyznaczony członek zarządu, a także upoważniony adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub biegły rewident.
Termin złożenia informacji TPR dla firm, dla których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2020 r. upływa z końcem grudnia 2021 r. Zgodnie z przepisami o CIT termin ten powinien był upłynąć we wrześniu, został jednak przedłużony w związku z pandemią.
W tym samym terminie zarząd powinien podpisać oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (zgodnie z przepisami Polskiego Ładu od 2022 r. będzie ono stanowiło część formularza TPR).
Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami tzw. Polskiego Ładu, który zacznie obowiązywać 1 stycznia 2022 r., w przyszłym roku termin składania zarówno formularza TPR, jak i oświadczenia zostanie wydłużony. Dotychczas przepisy przewidywały, że powinno to nastąpić do końca 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Dotychczas (z wyjątkiem lat 2020 i 2021, kiedy terminy wydłużono w związku z pandemią) termin ten dla podatników, których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy, upływał z końcem września. Po zmianie, na złożenie TPR (i oświadczenia) będzie czas do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, a zatem do końca listopada.
Zmienią się także zasady podpisywania oświadczenia. Ustaw o CIT przewiduje, że oświadczenie podpisuje kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a zatem cały zarząd. W przypadku, gdy kilka osób spełnia kryteria ustawowe, podpis musi złożyć każda z osób uprawnionych do reprezentacji. Nie można też oświadczenia podpisać przez pełnomocnika.
Te zasady zostały jednak zmodyfikowane przez przepisy tarcz antycowidowych, chociaż nadal nie ma możliwości podpisania oświadczenia przez pełnomocnika. Znowelizowany przepis uprościł i doprecyzował osoby zobowiązane do złożenia podpisów na oświadczeniu. Powinny to zrobić: osoba fizyczna – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną; osoba upoważniona do reprezentowania oddziału – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział w Polsce; osoba uprawniona do reprezentacji – w przypadku pozostałych podmiotów powiązanych.
Co ważne 1 stycznia 2022 r. w życie wejdzie kolejna modyfikacja zasad podpisywania oświadczenia. Będzie je podpisywał kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a w przypadku, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – wyznaczona osoba wchodząca w skład organu (nie musi już tego zatem robić cały zarząd). Nowe przepisy przewidują też, że nie jest dopuszczalne podpisanie informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Międzynarodowy zespół wesprze polskiego fiskusa w zakresie cen transferowych https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/miedzynarodowy-zespol-wesprze-polskiego-fiskusa-w-zakresie-cen-transferowych
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.