TEMAT NA CZASIE Ustalając wartość transakcji na podstawie przepisów o cenach transferowych odsetki związane z prowadzeniem rachunków bankowych należy uwzględniać na potrzeby ustalenia wartości transakcji osobno z perspektywy przychodowej (odsetki otrzymane) oraz perspektywy kosztowej (odsetki wypłacone).
Jak wynika z interpretacji z 18 czerwca 2021 r. (sygn. akt 0114-KDIP2-2.4010.107.2021.1.RK), fiskus wyjaśnił, że ustalając wartości transakcji prowadzenia rachunków bankowych należy zgodnie z obowiązującymi przepisami uwzględniać wartość właściwą dla transakcji prowadzenia rachunków bankowych. Dodatkowo, przy ustalaniu wartości transakcji prowadzenia rachunków bankowych należy osobno ująć strony kosztową i przychodową transakcji.
W przypadku rachunków bankowych elementami cenotwórczymi są m.in. opłaty, prowizje i odsetki. Tym samym, wartość transakcji prowadzenia rachunków bankowych powinna zostać ustalona poprzez zsumowanie wartości wszystkich elementów cenotwórczych.
Już wcześniej Ministerstwo Finansów wyjaśniało, że wartość dla transakcji obejmującej prowadzenie rachunku bankowego należy określić, biorąc pod uwagę sposób wynagrodzenia za świadczenie tej usługi wynikający z umowy z bankiem, tj. wszystkie elementy cenotwórcze, np. wartość prowizji/opłat albo odsetek. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się wskazanie w tym polu przeważającego elementu wynagrodzenia za świadczenie tej usługi.
Odsetki związane z prowadzeniem rachunków należy jednak uwzględniać na potrzeby ustalenia wartości tej transakcji osobno z perspektywy przychodowej (odsetki otrzymane) oraz perspektywy kosztowej (odsetki wypłacone).
Reasumując, w celu ustalenia wartości transakcji prowadzenia rachunków bankowych na potrzeby oceny istnienia obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych należy odrębnie zsumować wartość odsetek, opłat i prowizji otrzymanych przez podmiot prowadzący rachunek bankowy od posiadacza rachunku bankowego (pozycja przychodowa) oraz odsetki wypłacone posiadaczowi rachunku (odsetki od środków na rachunku) przez podmiot prowadzący rachunek (strona kosztowa) i tak ustalone wartości odpowiednio odnieść do progu dokumentacyjnego dla transakcji finansowych, który wynosi 10 mln zł.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Przy aktualizacji analizy porównawczej pożyczki do weryfikacji https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/przy-aktualizacji-analizy-porownawczej-pozyczki-do-weryfikacji