TEMAT NA CZASIE Podatkowy pakiet Polskiego Ładu został ostatecznie uchwalony przez Sejm i czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że już tylko niecałe dwa miesiące dzielą nas od wejścia w życie licznych zmian w przepisach o cenach transferowych.
Już tylko podpis prezydenta dzieli podatkowy Polski Ład od wejścia w życie 1 stycznia 2022 r. Jak już o tym informowaliśmy, w obszernej nowelizacji przepisów wszystkich niemal ustaw podatkowych, znalazły się też liczne zmiany przepisów o cenach transferowych.
W nowelizacji doprecyzowano m.in. kwestię wywierania znaczącego wpływu, odnosząc go również do udziału w stratach spółek. Po zmianie przepisów, w sytuacji wystąpienia powiązań w momencie, gdy udział wspólnika w zyskach nie przekroczyłby progu ustawowego, a jednocześnie udział w stracie spółki zostałby określony na poziomie przekraczającym próg 25%, warunek wywierania znaczącego wpływu zostałby spełniony.
Nowelizacja wydłuży także termin na złożenie informacji o cenach transferowych. Ma to następować do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego podmiotu (powiązanego oraz innego niż powiązany w zakresie transakcji innych niż kontrolowane dla potrzeb transakcji z tzw. rajami podatkowymi). Na złożenie informacji będzie zatem o jeden miesiąc więcej niż obecnie. Nowe przepisy zakładają także wydłużenie terminu na przedłożenie dokumentacji cen transferowych na żądanie organu podatkowego z 7 do 14 dni. Równocześnie nowelizacja przewiduje, że organ podatkowy byłby uprawniony do skierowania do podatnika (innego niż mikroprzedsiębiorca) żądania sporządzenia i przedłożenia lokalnej dokumentacji cen transferowych w terminie 30 dni w odniesieniu do wskazanych transakcji kontrolowanych, co do których podatnik był zwolniony z obowiązku dokumentacyjnego ze względu na skorzystanie z mechanizmu safe harbour finansowego.
Nowelizacja nakłada też na podatników (podmioty powiązane) obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w postaci elektronicznej. To istotna zmiana. Obecnie przepisy nie narzucają formy sporządzania dokumentacji lokalnej.
Pojawią się także nowe zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej. I tak z obowiązku tego będą zwolnione transakcje kontrolowane pomiędzy położonymi w Polsce zakładami zagranicznymi, których macierzyste jednostki są podmiotami powiązanymi, a także pomiędzy położnym w Polsce zakładem zagranicznym podmiotu powiązanego będącego nierezydentem i powiązanego z nim podmiotu mającego rezydencję podatkową w Polsce. Istotnym elementem wprowadzanych rozwiązań jest warunek, aby całość przychodów i kosztów uzyskania przychodów wynikających z transakcji kontrolowanej była rozliczona dla celów podatkowych w Polsce. Przepisy wprowadzają również zwolnienie z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych objętych porozumieniem podatkowym oraz porozumieniem inwestycyjnym. Ostatnim nowym zwolnieniem z obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej jest zwolnienie z obowiązku sporządzania takiej dokumentacji dla transakcji kontrolowanych objętych mechanizmem typu safe harbour dla pożyczek, kredytów, obligacji oraz transakcji dotyczących rozliczeń w zakresie tzw. czystego refakturowania.
Od 2022 r. po zmianie przepisów lokalna dokumentacja cen transferowych będzie mogła nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, oraz transakcji innych niż transakcje kontrolowane zawierane z tzw. rajami podatkowymi (transakcje bezpośrednie) lub w których rzeczywisty właściciel kontrahenta jest rezydentem tzw. rajów podatkowych (transakcje pośrednie), objętych obowiązkiem dokumentacyjnym.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Fiskus opublikował zaktualizowany informator o TPR Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO