Jak opodatkować sprzedaż ośrodka wczasowego z kupionego z pieniędzy ZFŚS

BDO W MEDIACH  Sprzedaż obiektu wczasowego wykorzystywanego na działalność socjalną zwiększa wpływy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Z przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tzw. „ZFŚS” wynika, że środki z tego funduszu mogą zostać przeznaczone na cele socjalne pracodawcy, w tym  m.in. na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. W myśl definicji ustawowej, zakładowe obiekty socjalne to ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, żłobki, kluby dziecięce i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej. W przypadku obiektów socjalnych w ustawie jest mowa tylko o dofinansowaniu ze środków ZFŚS.

 

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się przychodów, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwiększają ten fundusz. Według ustawy o ZFŚS fundusz ulega zwiększeniu, m.in. o przychody z tytułu sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych.

Z kolei w rozumieniu art.7a ust.1 tej ustawy za przychód ze sprzedaży środków trwałych zwiększający środki funduszu świadczeń socjalnych, uważa się przychód ze sprzedaży, czyli wartość wyrażoną w cenie pomniejszoną o koszty tej sprzedaży, a więc koszty, które są bezpośrednio związane ze sprzedażą tego środka trwałego. W piśmie dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2018 r. (S-ILPB3/4510-1-170/15/18-S/EK) czytamy, że (…)  „przychody uzyskane ze sprzedaży środków trwałych czyli ośrodka, które zostaną przekazane na zasilenie ZFŚS, nie stanowią kategorii przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym”. Biorąc zatem pod uwagę przepisy i linię interpretacyjną należy uznać, że jeśli spółka otrzyma pieniądze za sprzedaż ośrodka wczasowego stanowiącego środek trwały, wykorzystywanego na cele socjalne i przeznaczy te pieniądze na rachunek ZFŚS to przychód ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

UWAGA! Obowiązek przekazania kwot ze sprzedaży środków trwałych na konto funduszu istnieje tylko wtedy, gdy bezpośrednio przed sprzedażą, środki trwałe służyły działalności socjalnej.

Ten obowiązek nie dotyczy tych środków trwałych, które w przeszłości służyły działalności socjalnej, ale pracodawca zmienił ich przeznaczenie. Zmiana przeznaczenia obiektu na działalność inną niż działalność socjalna pracodawcy a następnie sprzedaż tego obiektu może wygenerować przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Cały artykuł jest opublikowany w Rzeczpospolitej z 16 czerwca 2021, str.: H1 i H4