Informację o cenach transferowych będzie podpisywać tylko jedna osoba

TEMAT NA CZASIE  Zgodnie z przepisami, które wprowadzi Polski Ład, informację TPR będzie podpisywała wyłącznie jedna z osób wchodzących w skład organu zarządzającego, którą wskaże ten organ. Wyznaczenie takiej osoby nie zwolni jednak pozostałych osób wchodzących w skład organu z odpowiedzialności za złożenie informacji TPR.

W ramach zmian podatkowych zaplanowanych na 2022 rok w projekcie dużej nowelizacji prawa podatkowego w związku z programem Polski Ład zmodyfikowane zostaną także przepisy dotyczące cen transferowych, w tym w zakresie składanych przez zobowiązane do tego podmioty informacji o cenach transferowych (TPR). Poza omawianymi już przez nas zmianami dotyczącymi samej procedury składania takiej informacji, nowelizacja wprowadza także zmiany w zakresie zasad podpisywania TPR.

Jak tłumaczy rząd w uzasadnieniu projektu, informacje TPR są składane elektronicznie poprzez system eDeklaracje, który nie dopuszcza tzw. wielopodpisu, co oznacza, że może je podpisać wyłącznie jedna osoba. Ze względów technicznych modyfikacja tego systemu i wprowadzenie możliwości podpisywania informacji TPR przez wiele osób jest niemożliwe. Dlatego, zgodnie z brzmieniem nowelizowanych przepisów, informację TPR będzie podpisywała wyłącznie jedna z osób wchodzących w skład organu zarządzającego, którą wskaże ten organ. Wyznaczenie takiej osoby nie zwolni jednak pozostałych osób wchodzących w skład organu z odpowiedzialności za złożenie informacji TPR.

Jednocześnie, w nowych przepisach proponuje się zmianę w zakresie podpisywania informacji o cenach transferowych, która będzie mogła być podpisywana przez: osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną; osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu.

Projektowane przepisy wyłączają też możliwość podpisywania informacji przez pełnomocnika. Równocześnie wprowadzają wyjątki od tej zasady. Wyjątek ten dotyczy pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem. Te osoby będą zatem mogły podpisywać informację TPR za zobowiązanego do jej złożenia podatnika.

Nad projektem pracuje obecnie Sejm. Wcześniej opisywaliśmy zmiany, w zakresie pojęcia podmiotu powiązanego, korekty cen transferowych, mechanizmu safe harbour finansowego, terminów sporządzania dokumentacji lokalnej (local file), pojęcia transakcji kontrolowanej, dotyczące obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej cen transferowych oraz zwolnień z obowiązku sporządzania analizy porównawczej, likwidacji oświadczenia o sporządzaniu dokumentacji lokalnej, nowych zasadach składania informacji TPR.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Od 2022 roku TPR będzie składany do końca listopada https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2021/od-2022-roku-tpr-bedzie-skladany-do-konca-listopada