Fundacje rodzinne nie zapłacą CIT od zysków kapitałowych

TEMAT NA CZASIE  Rząd zmienił planowane zasady opodatkowania fundacji rodzinnych, zwalniając z CIT dochody kapitałowe takich fundacji i poszerzając grupę beneficjentów uprzywilejowanych, którzy będą mogli korzystać z częściowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

W wyniku prowadzonych konsultacji pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o fundacjach rodzinnych, która zakłada kilka istotnych modyfikacji w stosunku do pierwotnej wersji projektu.

Najbardziej istotna zmiana dotyczy kwestii opodatkowania fundacji rodzinnych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Projekt zwalnia fundacje z tego podatku w przypadku zysków kapitałowych (to nowe rozwiązanie, które pojawiło się po konsultacjach). Chodzi w tym przypadku o uzyskiwane przez fundację np. dywidendy, przychody ze zbycia udziałów i akcji, a także odsetki. Do przychodów fundacji rodzinnej nie będą także zaliczane przychody otrzymane przez fundację rodzinną od fundatora przeznaczone na realizację celów tej fundacji oraz fundusz operatywny (musi to być min. 100 tys. zł).

Poza CIT ustawa o fundacjach rodzinnych przewiduje, że beneficjenci fundacji opodatkowani będą podatkiem od spadków i darowizn. Projekt nadal przewiduje, że wypłata świadczeń na rzecz uprzywilejowanych beneficjentów ma być zwolniona od podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia jest mienie wniesione do fundacji przez tego fundatora. Tym co uległo zmianie jest krąg podmiotów zaliczanych do uprzywilejowanych beneficjentów. Pierwotnie był to małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha fundatora oraz sam fundator. Teraz grupa tych osób poszerzona została jeszcze o zięcia, synową oraz teściów.

Od otrzymanych świadczeń wypłacanych z fundacji rodzinnej, powyżej wartości mienia wniesionego przez fundatora, beneficjenci uprzywilejowani oraz w każdym przypadku wszyscy pozostali beneficjenci fundacji (tu od każdej wypłaty, bo nie ma zwolnienia) zapłacą zryczałtowany podatek od spadków i darowizny według nowej 19 proc. stawki.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wpis do rejestru albo 100 tys. zł kary Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO