TEMAT NA CZASIE Od 2022 roku przepisy będą przewidywały, że momentem, na jaki umowa pożyczki (kredytu, obligacji) powinna być zgodna z warunkami safe harbour finansowego w zakresie oprocentowania, jest nie tylko moment jej zawarcia, ale także moment każdorazowej zmiany umowy.
W ramach zmian podatkowych zaplanowanych na 2022 rok w projekcie dużej nowelizacji prawa podatkowego w związku z programem Polski Ład zmodyfikowane zostaną także przepisy dotyczące cen transferowych. Część z tych zmian, w zakresie pojęcia podmiotu powiązanego oraz korekty cen transferowych opisywaliśmy już wcześniej. To jednak nie jedyne planowane zmiany. Poza już opisanymi mają one dotyczyć także mechanizmu safe harbour finansowego.
Przypomnijmy, że przepisy o cenach transferowych, które zostały wprowadzone 1 stycznia 2019 r. wprowadziły regulację tzw. bezpiecznej przystani (ang. safe harbour) m.in. dla transakcji pożyczek, kredytów oraz emisji obligacji. Mechanizm ten polega na uproszczeniu, dla celów cen transferowych, zasad rozliczeń dla określonych transakcji finansowych oraz odstąpieniu przez organ podatkowy od określenia dochodu lub straty podatnika w zakresie oprocentowania takich transakcji, jeżeli określone warunki zostaną spełnione.
Obecnie przesłanki zastosowania przepisów safe harbour finansowego odnoszą się do roku obrotowego, a ocena spełnienia warunków dotyczących oprocentowania wiąże się z momentem zawarcia umowy.
Po zmianie przepisów okresem, w którym badany jest warunek, od którego zależy skorzystania z instytucji safe harbour finansowego, ma być rok podatkowy. Jest to o tyle uzasadnione, że co do zasady przepisy o cenach transferowych dla określenia obowiązków podmiotów powiązanych będą odnosiły się konsekwentnie do roku podatkowego, jako okresu adekwatnego dla rozliczeń w podatkach dochodowych.
Zaproponowano również doprecyzowanie momentu, na jaki umowa pożyczki (kredytu, obligacji) powinna być zgodna z warunkami safe harbour finansowego w zakresie oprocentowania, przesądzając, iż powinny one zostać spełnione każdorazowo w przypadku zmiany umowy pożyczki.
W zakresie pożyczek polskie przepisy przewidują obecnie, że w przypadku transakcji kontrolowanej dotyczącej pożyczki organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania tej pożyczki, jeżeli łącznie są̨ spełnione warunki: oprocentowanie pożyczki na dzień zawarcia umowy jest ustalane w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę̨, określone w obwieszczeniu ministra finansów aktualnym na dzień zawarcia tej umowy; nie przewidziano wypłaty innych niż̇ odsetki opłat związanych z udzieleniem lub obsługą pożyczki, w tym prowizji lub premii; pożyczka została udzielona na okres nie dłuższy niż̇ 5 lat; w trakcie roku obrotowego (po zmianie będzie to rok podatkowy) łączny poziom zobowiązań albo należności podmiotu powiązanego z tytułu kapitału pożyczek z podmiotami powiązanymi liczony odrębnie dla udzielonych oraz zaciągniętych pożyczek wynosi nie więcej niż 20 mln zł lub równowartość tej kwoty; pożyczkodawca nie jest podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę̨ lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Podatnicy dostaną więcej czas na przygotowanie local file