TEMAT NA CZASIE Ministerstwo Finansów przygotowało projekt objaśnień podatkowych SLIM VAT dotyczących pakietu uproszczeń, który wszedł w życie 1 stycznia 2021 r. Najwięcej miejsca poświecono w nich korekcie faktur.
Przygotowane przez resort finansów objaśnienia SLIM VAT będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej. Obecnie trwają konsultacje. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje uwagi do 1 lutego 2021 r.
Przypomnijmy, że 1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wdrażająca do polskiego prawa m.in. pakiet SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT), czyli wiele zmian ułatwiających rozliczanie podatku.
Zmiany objęły cztery obszary: proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne z podatkiem dochodowym kursy walut oraz pakiet korzyści finansowych.
I tak np. zrezygnowano z warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej in minus przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Ponadto podatnicy, w zależności od przyczyny korekty in plus, tj. momentu, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania, są zobowiązani do korekty podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. Z kolei przy rozliczeniach miesięcznych podatnik może obecnie ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji. Poprzednio były to trzy miesiące. Wszystkie zmiany dokonane w ramach SLIM VAT opisywaliśmy dokładnie w jednym z naszych alertów podatkowych.
Konsultowane objaśnienia będą praktycznym przewodnikiem, który ułatwi przedsiębiorcom i administracji skarbowej ich interpretację i stosowanie. Zawierają m.in. wiele praktycznych przykładów, które w prosty sposób wyjaśnią, jak stosować nowe przepisy. Dotyczą one takich zagadnień jak: faktury korygujące i sposób ich ujmowania, zmiany w zakresie podatku naliczonego, spójne kursy walut i zakres ich zastosowania, zmiany w WIS i MPP.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
TYDZIEŃ TEMU PISALIŚMY O: Jest wzór oświadczenia o wyborze estońskiego CIT Jest wzór oświadczenia o wyborze estońskiego CIT - BDO