TEMAT NA CZASIE W celu zastosowania metody porównywalnej ceny niekontrolowanej (metoda PCN) należy ustalić, czy jest ona metodą najbardziej odpowiednią w danych okolicznościach. Należy też wystrzegać się typowych błędów związanych z brakiem porównywalności zestawianych ze sobą transakcji.
Zgodnie z przepisami metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej (metoda PCN) polega na porównaniu ceny przedmiotu transakcji kontrolowanej z ceną stosowaną w porównywalnych transakcjach przez podmioty niepowiązane. Na podstawie takiego porównania określana jest wartość przedmiotu transakcji kontrolowanej zgodna z zasadą ceny rynkowej (ang. arm’s length principle).
Metoda PCN jest przy tym najbardziej bezpośrednią metodą weryfikacji cen transferowych, ponieważ odwołuje się do ceny przedmiotu transakcji. Dla jej zastosowania kluczowy jest wysoki stopień porównywalności analizowanych (porównywanych) transakcji.
W celu zastosowania metody PCN należy ustalić, czy jest ona metodą najbardziej odpowiednią w danych okolicznościach, uwzględniając w szczególności: warunki, jakie zostały ustalone lub narzucone pomiędzy podmiotami powiązanymi, dostępność informacji niezbędnych do prawidłowego zastosowania metody oraz specyficzne kryteria jej zastosowania. Jak podkreślono w objaśnieniach podatkowych nr 3 w zakresie cen transferowych z 31 marca 2021 r.: Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej, metodę PCN można zastosować, jeżeli spełniony jest jeden z dwóch warunków dotyczących porównywalności transakcji. Po pierwsze, gdy żadna z ewentualnych różnic pomiędzy porównywanymi transakcjami lub podmiotami nie wpływa w sposób istotny na cenę przedmiotu takiej porównywalnej transakcji. I po drugie, gdy można dokonać racjonalnie dokładnych korekt porównywalności eliminujących istotne efekty takich różnic. Przepisy przy tym dość dokładnie wskazują kryteria jakie powinny być analizowane łącznie dla oceny porównywalności danych transakcji. Wynika z nich, że trudno np. porównywać zakup nawet takiego samego towaru, gdy jedna z transakcji dotyczy dostawy na próbę (np. 100 sztuk), a druga dostawy hurtowej (liczonej w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy sztuk).
Warto też pamiętać, że weryfikację rynkowości poziomu stosowanych cen przeprowadza się w procesie tzw. analizy porównawczej (analizy benchmarkingowej lub gdy nie można jej przygotować w ramach analizy zgodności). Celem analizy jest przede wszystkim określenie czy dana transakcja została zawarta na warunkach rynkowych, co w praktyce sprowadza się przede wszystkim do określenia, czy transakcję na podobnych warunkach byłyby skłonne zawrzeć podmioty niepowiązane.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Strata obliguje do sporządzenia dokumentacji lokalnej Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO