Fiskus chce zwiększyć kontrolę nad wystawianiem faktur

TEMAT NA CZASIE Zwrot VAT po 40 dniach zamiast 60 ma zachęcić podatników do korzystania z rządowego systemu do wystawiania faktur. System taki (Krajowy System e-Faktur) został uruchomiony 1 października 2021 roku. W 2022 rok korzystanie z niego ma być dobrowolne. Ale od 1 stycznia 2023 roku system będzie już obowiązkowy.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na podstawie którego chce wprowadzić możliwość wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML.

Z projektu wynika, że faktura ustrukturyzowana będzie uznana za rodzaj faktury elektronicznej, tym samym do takich faktur, co do zasady, będą miały zastosowanie ogólne regulacje prawne dotyczące faktur elektronicznych. Co do zasady, bowiem sama ustawa wprowadzi jednak kilka modyfikacji. Co ważne, faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i otrzymywane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj.: Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zgodnie z legalną definicją, faktura ustrukturyzowana to faktura wystawiona przy użyciu KSeF. Odbieranie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu systemu będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Wyrażanie zgody odbywać się będzie na identycznych zasadach, jakie obowiązują dla faktur elektronicznych.

Chociaż nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, to Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r. Wynika to z faktu, że korzystanie z nowego systemu ma być początkowo dobrowolne. Aby testy były możliwe Ministerstwo Finansów wraz z projektem zmian w przepisach opublikowało roboczą wersję struktury logicznej e-faktury.

Po fazie testów i rocznym dobrowolnym korzystaniu z systemu, od 2023 rok ma się on stać obligatoryjny, a zatem obowiązek korzystania z niego będą mieli wszyscy podatnicy.

Projekt przewiduje, że podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej. Termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Podatnik nie będzie musiał też przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat, a więc co do zasady w okresie, w którym większość zobowiązań podatkowych się przedawnia. Co więcej podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

Projekt przewiduje także inne zmiany dotyczące faktur. Nowelizacja wprowadza brak obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie oraz umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty. Korekty zbiorcze będą możliwe do poszczególnych pozycji z faktury. Dopuszczalna będzie przez podatnika za dany okres na rzecz jednego odbiorcy, za pomocą faktury korygującej, zarówno korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług. Możliwe stanie się także wcześniejsze wystawianie faktury. Zmiana pozwoli podatnikom na wystawianie faktur nie wcześniej niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: PFR uruchomił kolejną tarczę finansową dla dużych firm