TEMAT NA CZASIE Planowane zmiany w ustawie o CIT mają umożliwić tworzenie podatkowych grup kapitałowych (PGK) przez mniejsze firmy. Znoszą także m.in. wymogi dotyczące dochodowości PGK. Po zmianie, jeśli PGK nie uzyska dochodu lub poniesie stratę, nie będzie trzeba jej likwidować, tak jak ma to miejsce obecnie.
W ostatnim czasie do tzw. prekonsultacji trafił datowany na 18 czerwca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on wiele zmian w zakresie opodatkowania firm, takich jak np. nowa ulga na IPO, czy ulga konsolidacyjna. Wśród nowości znalazły się także przepisy modyfikujące zasady tworzenia i funkcjonowania podatkowych grup kapitałowych (PGK).
Przede wszystkim nowe przepisy przewidują, że przeciętny kapitał zakładowy, przypadający na każdą ze spółek grupy, będzie musiał być nie niższy niż 250 tys. zł, zamiast dotychczasowych 500 tys. zł. Ma to umożliwić tworzenie PGK przez mniejsze podmioty. Na tym jednak zmiany się nie kończą.
Po zmianie przepisów spółki zależne będą mogły posiadać udziały w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę, co dziś jest niedopuszczalne. Oznacza to likwidację obowiązującego obecnie warunku niedopuszczalności istnienia powiazań pomiędzy członkami PKG.
Zmieniają się także zasady dotyczące zmian w składzie PGK po rejestracji. Co prawda nadal ogólna zasada będzie taka, że po rejestracji umowy podatkowa grupa kapitałowa nie może być rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którakolwiek ze spółek tworzących tę grupę, jednak od zasady tej przewidziane są dwa wyjątki, w tym jeden zupełnie nowy. Dopuszczalny będzie mianowicie podział spółki zależnej tworzącej podatkową grupę kapitałową przez zawiązanie nowej spółki lub nowych spółek zależnych, które staną się członkiem tej podatkowej grupy kapitałowej.
W wyniku zmian przestanie obowiązywać kryterium dochodowe. Dziś PGK jest podatnikiem CIT pod warunkiem, że osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach na poziomie co najmniej 2%. W przypadku zaś, gdy warunek taki nie jest spełniony, podatkowa grupa kapitałowa traci status podatnika z ostatnim dniem roku podatkowego. Po zmianie ustawy o CIT przepisy te zostaną uchylone. Oznacza to, że jeżeli PGK nie osiągnie dochodu lub poniesie stratę, nie będzie już wydawana decyzja o jej likwidacji.
Zmianie ma ulec także formalna strona tworzenia PGK. Do jej utworzenia nie będzie już konieczne podpisywanie aktu notarialnego. Wystarczy, że umowa o utworzeniu PGK będzie sporządzona na piśmie (zwykła forma pisemna). Nie zmienią się natomiast pozostałe warunki, a zatem nadal umowa taka musi obowiązywać co najmniej trzy lata oraz nadal trzeba będzie ją rejestrować u naczelnika urzędu skarbowego.
Zmienione przepisy przewidują, że do przedłużenia okresu funkcjonowania PGK konieczne będzie zgłoszenie nowej umowy. Będzie na to 14 dni od jej zawarcia. Nowa lub zmieniona umowa będzie musiała być ponownie zarejestrowana w urzędzie skarbowym. Dotychczas przepisy nie określały w takim przypadku terminu w jakim powinno nastąpić zgłoszenie nowej umowy.
Warto przypomnieć, że jeszcze przed opublikowaniem zmian w ustawie o CIT dotyczących PGK, resort finansów zapowiedział także wprowadzenie rozwiązania umożlwiającego tworzenie grup podatkowych VAT. Z założeń opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że Grupa VAT będzie mogła być tworzona przez podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. W pierwszym etapie, możliwość taka będzie jednak dostępna tylko dla podatkowych grup kapitałowych CIT. Grupa taka będzie mogła rozliczać wspólnie VAT.
Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym alercie podatkowym.
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wydano nowe przepisy o JPK Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO