Będzie więcej czasu na local file i formularz TPR

TEMAT NA CZASIE  Fiskus zapowiada wydłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji lokalnej cen transferowych z 9 do 10 miesięcy licząc od końca roku podatkowego, a terminu na złożenie informacji TPR z 9 do 11 miesięcy.

Na XII posiedzeniu Forum Cen Transferowych Ministerstwo Finansów zapowiedziało wiele zmian w przepisach. Mają one ułatwić wywiązywanie się przez podmioty powiązane z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

Wśród zapowiedzianych zmian znalazła się między innymi informacja o wydłużeniu terminów na przygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych (tzw. local file) do 10 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (obecnie standardowo jest to 9 miesięcy) oraz na złożenie informacji TPR do 11 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (obecnie jest to standardowo 9 miesięcy). Zmiana dotyczy oczywiście terminów ustawowych, a nie wydłużonych w związku z pandemią terminów obowiązujących w 2021 roku.

Zapowiedziano także zwolnienie z obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej w przypadku transakcji objętych tzw. „safe harbour” oraz polegających na refakturze kosztów, jak również odstąpienie od konieczności przygotowywania analizy cen transferowych dla mikro lub małych przedsiębiorstw oraz dla transakcji inne niż kontrolowanie (transakcje krajowe).  

Po zmianie przepisów nie będzie już konieczne składanie odrębnego oświadczenia o przygotowaniu dokumentacji lokalnej. Oświadczenie to będzie składane na formularzu TPR. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mają obowiązek elektronicznego, z podpisem kwalifikowanym lub zaufanym, złożenia takiego oświadczenia w standardowym terminie 9 miesięcy od zakończenia roku podatkowego (termin ten w tym roku jest wydłużony w związku z pandemią).

Resort finansów zapowiedział także, że wydłużony zostanie z 7 do 14 dni termin na przedłożenie dokumentacji cen transferowych na żądanie organu podatkowego.

Niezależnie od zapowiedzi zmian w przepisach na Forum pojawiła się także informacja, że Polska dołączyła do Programu ICAP (International Compliance Assurance Programme). To program ograniczający ryzyko kontroli w dużych podmiotach.

Program ten polega na współpracy przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych w ramach wspólnego procesu oceny ryzyka. Zgłoszenia do programu mają być przyjmowane do 30 września 2021 roku, do 31 marca 2022 roku oraz do 30 września 2022 roku.

Zapowiadane zmiany należy ocenić jako bardzo korzystne. Z pewnością ułatwią one sporej grupie podatników wywiązywanie się z obowiązków z zakresu cen transferowych.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Fiskus podpowiada jakich błędów podpowiadać przy metodzie PCN Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO