TEMAT NA CZASIE W ramach zmian podatkowych objętych Polskim Ładem, rząd doprecyzuje zasady ustalania wartości transakcji kontrolowanych dla depozytów, umów ubezpieczenia i reasekuracji oraz wkładów wniesionych do spółek nie będących osobami prawnymi.
W ramach zmian podatkowych zaplanowanych na 2022 rok w projekcie dużej nowelizacji prawa podatkowego w związku z programem Polski Ład zmodyfikowane zostaną także przepisy dotyczące cen transferowych. Część z tych zmian, w zakresie pojęcia podmiotu powiązanego, korekty cen transferowych, mechanizmu safe harbour finansowego oraz terminów sporządzania dokumentacji lokalnej (local file) opisywaliśmy już wcześniej. Projekt zawiera jednak znacznie szerszy katalog zmian, w tym także takie, które dotyczą transakcji kontrolowanych.
W ramach nowelizacji doprecyzowany ma zostać sposób ustalania wartości transakcji kontrolowanej w przypadku umowy depozytu, umów ubezpieczenia lub umów reasekuracji, a także transakcji polegających na zawarciu umowy spółki niebędącej osobą prawną.
W przypadku depozytu wartość transakcji odnosi się do wartości kapitału, w przypadku umów ubezpieczeń lub reasekuracji – do sumy ubezpieczenia, a w przypadku spółek niebędących osobą prawną – do łącznej wartości wkładów wniesionych do spółki niebędącej osobą prawną.
Pojęcie wartości transakcji kontrolowanej powiązano także z neutralnością podatku od towarów i usług. Podatek ten co do zasady jest neutralny dla czynnych podatników VAT. Zatem w wartości transakcji nie powinien być uwzględniany. Natomiast przy braku neutralności tego podatku wartość transakcji powinna go uwzględniać. Dlatego zgodnie z planowanym rozwiązaniem wartość transakcji kontrolowanej pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem podatku od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczonego podatku od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Fiskus zmienia przepisy o safe harbour finansowym Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO