Będą zmiany w przepisach o korekcie cen transferowych

TEMAT NA CZASIE Zmiany zaproponowane w przepisach podatkowych w ramach Polskiego Ładu zniosą obowiązek potwierdzania dokonania korekty ceny transferowej w rocznym zeznaniu podatkowym. Łatwiej będzie też udokumentować potwierdzenie dokonania korekty.

W ramach zmian podatkowych zaplanowanych w projekcie przygotowanym w związku z programem Polski Ład zmodyfikowane zostaną także przepisy dotyczące cen transferowych. Jedna z tych zmian odnosi się do przepisów o korekcie cen transferowych i ma charakter doprecyzowujący. W tym przypadku chodzi o kwestie związane z udokumentowaniem dokonania korekty przez podmiot powiązany.

W aktualnym stanie prawnym możliwość dokonania korekty cen transferowych jest uzależniona m.in. od posiadania przez podatnika, w momencie dokonania korekty, oświadczenia podmiotu powiązanego, z którego wynika, że podmiot ten dokonał korekty cen transferowych w tej samej wysokości, co podatnik, a ponadto od potwierdzenia jej dokonania w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego ta korekta dotyczy.

W najnowszym projekcie zmian doprecyzowano, że możliwe będzie dokonanie korekty cen transferowych in minus także w sytuacji, gdy podatnik otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy, który potwierdza dokonanie korekty cen transferowych w określonej wysokości przez podmiot powiązany. Wprowadzana zmiana potwierdza istniejącą już na gruncie aktualnego stanu prawnego możliwość dokonania korekty na podstawie otrzymanego od podmiotu powiązanego dokumentu księgowego, który wypełnia warunek posiadania oświadczenia podmiotu powiązanego o dokonaniu korekty cen transferowych, o ile spełnia on jednocześnie wymogi stawiane dowodom księgowym, zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości.

W projekcie zaproponowano rezygnację z obowiązku informowania o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu rocznym, w związku z czym uchylono jeden z warunków formalnych skutecznego dokonania takiej korekty.

Przypomnijmy, że celem korekty cen transferowych jest dostosowanie ceny transferowej za dany okres do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej (arm’s length principle). Korygowanie cen transferowych ma również przeciwdziałać sytuacjom, w których dochód (strata) wykazywany przez podatnika w wyniku warunków ustalonych lub narzuconych z podmiotami powiązanymi różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, jest niższy (strata jest wyższa) od dochodu (straty), jakiego należałoby oczekiwać, gdyby powiazania te nie istniały.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

W POPRZEDNIM TYGODNIU PISALIŚMY O: Polski Ład zmieni definicję podmiotów powiązanych Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO